X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

muzicko nagradi07.05.2018  Први, втори и трерти места, како и пофалници освоија учениците од ОМУ „Ристо Јуруков“ на државните натпревари по музика што во текот на месец април се одржаа во Скопје.

Најголем успех годинава покажаа учениците што се натпреваруваат по теорија и солфеж, а се подготвуваа под менторство на наставникот Благој Николов.

Од вкупно 9 ученици 8 се со први награди од двајца со максимален број поени Викторија Петрова и Михаил Митев. Максимален број поени освои и ученикот Иван Милосов по виолина кај наставникот Петар Поповски.

Инаку, прва награда во теориј освоиј и ученикот Филип Методиев, а во солфеж Сара Стојилкова, Ана Танасковиќ, Јован Филипов, Мартин Димитров, Јана Филипова кај наставник Благој Николов, Мари Манасиева, кај наставник Љупчо Ѓорѓиев. За свирење флејта Јована Захариева и Анастасија Таушанова прва награда кај наставничката Јованка Милојевиќ.

На Меѓународниот фестивал и натпревар за млади музичари пак Сандра Јорданов ја освои првата награда за пијано во класата на наставничката Драгана Карова Ангелова.

Останатите ученици кои што учествуваат освоија втори и трети награди, како и пофалници што исто во таква силна конкуренција не е за потценување, туку овие награди и успеси претставуваат поттик учениците вредно да работат и во иднина и да освојуваат награди на државни и меѓународни натпревари.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-3°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 47%
Ветер: North при 20 kmh
Недела-8°C/3°C
Понеделник-6°C/7°C
Вторник-1°C/11°C
Среда-3°C/11°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 150 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click