X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

tiana koncert skopje211.05.2018  Матурски солистички концерт на флејта одржа Тиана Јовиќ од Кочани, ученичка во Државниот музички училишен центар „Илија Николовски Луј“.

Со овој концерт Јовиќ ја завршува четвртата година, односно матурира, а рече дека со музиката ќе продолжи и на факултет.

-Ова е мој четврти солистички концерт но овој пат е матурски. Завршувам во средното училиште „Илија Николовски Луј“. Денес се претставив со 4 композиции од кои првата беше етида, втората балада, третата концерт Девиен и четвртата Шеминад кончертино. Оваа година материјалот ми беше доста тежок и морав напорно да работам и не успеав да отидам на натпреварите на кои што планирав, но затоа пак посетив многу семинари. Планирам да продолжам со музички студии, сеуште незнам каде но се надевам дека ќе нижам уште многу успеси, рече Тиана Јовиќ. 

Тијана Јовиќ беше ученичка во ОМУ „Ристо Јуруков“ во Кочани каде што има освоено бројни награди и признанија, а освен овој има одржано и други солистички концерти.

Јовиќ завршува во класата на професор Симона Марочковска - Манојловска , а концертот го одржа со пијано соработник м-р Весна Тасевска - Ананиева.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-3°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 47%
Ветер: North при 22 kmh
Недела-8°C/3°C
Понеделник-6°C/6°C
Вторник-1°C/11°C
Среда-3°C/10°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click