Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

maturanti komentar22.05.2018   Канал 8 кратко информира за прославата на матурантите во СОУ „Љупчо Сантов“ бидејќи на нашата екипа не и беше дозволено да направи снимка од забавата во ресторанот.

При влегувањето во угостителскиот објект бевме предупредени дека медиумите немаат пристап за снимање затоа што според одговорната во младинската организација на училиштето, Бојана Постоловска, претходно била донесена таква одлука. Наводно за ова имало и договор меѓу матурантите и професорите, со поддршка од раководството на училиштето.

Ваквото однесување кон медиумите е своевидно понижување, со оглед на нашата добра намера афирмативно во јавноста да го пренесеме еден од најсвечените моменти во животот на средношколците.

Досега новинарска екипа на Канал 8 не била остранета од ниту еден настан за кој што претходно имала покана и договор да се снима. Токму затоа, неразбирлива е постапката на некои млади лица и нивните професори со која е искажана нетрпеливост и арогантност.

Телевизија Канал 8 секогаш одговорно и афирмативно, позитивно и добронамерно ги одбележува прославите, како и успесите на учениците од ова и другите училишта. Доказ за тоа е што пред само неколку дена во СОУ „Ѓошо Викентиев“ исто така беше организирана матурска забава, за која што немаше никаква забрана да се снима, што е потврда за одличната соработка меѓу Канал 8 и средното училиште.

Сметаме дека се работи само за избрзaна реакција на поединци од СОУ „Љупчо Сантов“ со која најмногу ќе изгубат токму оние кои што заслужуваат да бидат претставени во јавноста во најдобро светло.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code