X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

patronat kim 201828.05.2018  Со свечена академија и положување цвеќе пред бистата, ОУ „Св. Кирил и Методиј“ го одбележа својот патронен празник.

Свечената академија што се одржа во ЦК „Бели Мугри“ започна со изведба на македонската химна од страна на хорот и оркестарот на училиштето, продолжи со настап на учениците од сите активи, драматизации, скечови и музички точки.

Учениците преку игра и песна искажаа колку всушност се горди што учат во училиште кое што го носи името на двајцата просветители, Светите Кирил и Методиј. Учениците зборуваа за големината на делото на светите Кирил и Методиј кои ни ја подарија писменоста.

Присутните ги поздрави директорот на училиштето. Даниел Кралев кој им посака добредојде на сите гости.

-Задоволството е големо да си раководител на училиште во кое постои одлична клима и мотивираност за работа и учење, а постигнатите успеси се заеднички на сите вработени и ученици и родители кои како големо семејство даваат придонес во постигањето на резултатите, рече Даниел Кралев, директор на ОУ „Св. Кирил и Методиј“.

Како и секоја година, така и оваа беа доделени награди на најдобрите. За постигнати високи резултати во наставата и вон наставните активности, наградата пофалена во генерацијата отиде во рацете на Мартина Шахинова. Најдобра меѓу најдобрите со постигнати високи резултати во повеќе области на општински, регионални и државни натпревари, културни манифецсии и проекти активности беше погласена ученичката Марија Донева.

Пред бистата на светите просветители на денот кога се слави споменот на Светите Кирил и Методиј беше положено и свежо цвеќе.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 119 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click