X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

komarci avion prskanje29.05.2018  На крајот од оваа недела ќе се реализира првата фаза од овогодишната кампања за уништување на комарците.

Општина Кочани веќе го најави третманот од воздух што ќе се реализира в петок во периодот меѓу 4 и 8 часот наутро. Активноста е во рамки на законските обврски за заштита на населението од заразни болести. Притоа со авиодезинсекцијата во општина Кочани ќе биде опфатена површина од 3.400 хектари во градот и во населбите од низинскиот дел од општината.

Прскањето против комарците ќе го реализираат стручни екипи од компанијата “Бониер“ од Куманово која и во изминатите години ја извршуваше истата услуга.

За третманот против комарците ќе се користи препаратот Ауродил – Супер ПБ со кој се прскаше и лани, а е одобрен од Бирото за лекови, со оглед дека не е штетен за луѓето и крупните цицачи.

Исто како и лани, и годинава се планира освен од воздух, да има и прскање од земја. Двете третирања ќе се реализраат одделно, односно со прскањето од земја, ќе се опфати површина од околу 1200 хектари во централното градско подрачје, приградските населби и дел од населените места во општината.

Општина Кочани ќе потроши над 1,5 милион денари за овогодишната, петта по ред кампања за прскање против комарците. Сумата е за околу 200 илјади денари повисока од претходните години, со оглед што се проширува територијата на којa ќе се третира, а парите се обезбедени од локалниот буџет.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click