X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

koncert vinica30.05.2018  Оперските арии од Менделсон, Бах, Чајковски, Бизе, Ардити, Виничани имаа ретка можност да ги слушнат и доживеат во живо благодарение на настапот на високо талентираните ученици од Средното музичко училиште “Сергеј Михајлов“ од Штип.

-Одржавме по концерт по соло пеење, познати оперски арии како и соло песни од германски и руски изведувачи. Мило ми е што имаше доста публика љубители на нашата музика. Инаку ние започнавме мини турнеја, досега бевме во Струмица, Виница па следува концерт во Штип и завршуваме повторно во Струмица, рече Виолета Арсовска, професор по соло пеење.

Сања Димова, Марија Ѓорѓиевска и Андриана Петровска се ученици во трета година по соло пеење, но за нив талентот е стартната основа во надградба на својот потенцијал, тренинзите и режимот на исхрана мора да бидат секојдневни.

Од една генерација ученици по соло пеење, излегуваат во просек по тројца матуранти кои оттука веќе музичката кариера ја насочуваат претежно надвор од државата, но со многу работа, љубов и упорност. Концертот во Виница се оддржа во организација на Домот на културата “Тошо Арсов“.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 101 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click