Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

socijalna zgrada lamela211.06.2018  По завршувањето на изградбата на новата социјална зграда во Кочани наскоро ќе биде објавен огласот за доделување на становите за граѓаните од ранливите категории.

Објектот е лоциран во месноста Драчевик и располага со 1.620 метри квадратни корисна површина, а се градеше со средства од АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор.

Според министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по двегодишно комплетирање на зградата, становите ќе бидат доделувани согласно Програмата за лица во социјален ризик.

 

- Во соработка со Министерството за труд и социјална политика очекуваме да биде распишан јавен повик за доделување на 43 социјални станови за најранливите категории. Зградата е завршена, формирана е комисија меѓу двете министерства и очекуваме до крајотѕ на месецо или почетокот на идниот месец да биде распишан овој јавен повик за доделување на тие социјални станови за ранливите категории, рече Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

За изградбата на ламела 2 на социјалната зграда во Кочани инвестирани се околу 54 милиони денари, а таа располага со станови од 35 и 45 метри квадратни.

Со проектот чија реализација започна кон крајот на 2015 година, покрај Кочани опфатени беа и скопската општина Бутел, како и Ресен, Демир Хисар и Прилеп.

T. Aјтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 51 гости и нема членови


web counterqr code