X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

poplavi vo orizari12.06.2018  Поплавени куќи, ископани улици, камења и непроодни патишта. Ваква слика остави невремето што го зафати Кочани и околните населени места во неделата.

Посебно погодени се жителите на Оризари кои мака мачат да ги вратат поплавените домови и простории во првобитната состојба.

Бараат помош од општината и од граѓаните кои се во можност да помогнат да се санираат штетите бидејќи предметите и покуќнинатат плива во вода на повеќети домови во оваа населба. Еден таков случај регистрираше и нашата камера.

- Дождот ми поплави се. Се е мокро дома и не знам кога ќе се исуши. Се расипа покуќнината и се што имам дома. Живеам сам со моите две деца, жена ми и другото детенце ми починаа. Молам за помош ако некој е во можност или општината да ми помогнат, рече Стојчо Трендафилов, жител на Оризари.

Инаку, Oпштината е запознаена со случајот со полавените куќи и непроодните патишта во Оризари по што и веднаш интеревенирала. Механизација ги порамнуваше улиците кои што се најмногу оштетени и ископани со цел да се овозможи пристап до домовите на жителите.

За целосно решавање на долгогодишниот проблем со поплавите во овие места потребно е асфалтирање на улиците.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

7°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 76%
Ветер: North при 4 kmh
Сабота-7°C/1°C
Недела-7°C/4°C
Понеделник-5°C/7°C
Вторник-2°C/11°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 54 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click