Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zgrada vinica13.06.2018  До крајот на годината во Виница ќе започне изградбата на социјална зграда за лицата од ранливите категории.

Објектот е влезен во годишната програма на Министерството за транспорт и врски за финансирање на вакви објекти, а според техничката документација становитеќе бидат со површина од 35 до 45 метри квадратни. Градоначалникот на Виница, Ивица Димитров, по средбата со министерот Горан Сугарески, рече дека се обезбедени сите услови за непречена изградба на објектот.

- Ние како Oпштина аплициравме до Mинистерството за труд и социјална политика, ќе се градат 39 станови со деловни објекти, тоа ќе биде веднаш до ЈП „Солидарност“, имаме маркица, имаме обезбедено парцела, деталниот план за таму е донесен, така што постапката е во тек, во моментот се избира фирма што ќе го добие тендерот. Се очекува до крајот на годината или почетокот на следната година оваа станбена зграда да биде изградена и најзагрозените социјални случаи во во општина Виница ќе бидат сместени токму во таа зграда, Ивица Димитров, градоначалник на Општина Виница.

Социјалните станови што ќе можат да се користат по цена од 15 денари за метар квадратен, а во министерствата за транспорт и врски и за труд и социјална политика треба да се усогласат критериумите според кои ќе се прави распределбата на становите.

Освен во Виница, социјални згради треба да добијат Свети Николе и Пехчево со по 34 стана, Пробиштип со 48 стана, а околу уште 300 ќе се градат во Скопје.

Инаку, веќе се завршени новата зграда со 43 социјални станови во Кочани и наскоро ќе биде објавен повик за нивна распределба.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code