X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

promocija na roman25.06.2018  Романот “До последен здив“ на авторката Анче Пешева беше промовиран во ЦК „Бели Мугри“.

Станува збор за роман кој учи на љубов без предрасуди, без стеги, љубов посилна од се. Нѐ учи да живееме за љубовта, но и да ја прифатиме смртта како составен и неизбежен дел од животот. Книга која што реди да се прочита, вели авторката Пешева.

-Мојот роман е роман кој што ја опфаќа љубовта, смртта и животот. Станува збор за имагинарна приказна но ја направив да делува како вистинска. Ова ми е трет роман, но имам објавено и две книги поезија. Првта книга беше многу добро прифатена од читателите а беше обработувана како лектира и во неколку училишта по барање на учениците, рече Анче Пешева, автор на книгата.

Романот „До последен здив“ како и претходните два се наменети повеќе за младата популација но може да се најдат и кај повозрасните, зависно од вкусот на читателите. Рецeзент на романот е Симеон Лихвицев, промотор беше Славица Цветкова.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 91 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click