Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

stara kasarna126.06.2018  Проблемот со сместувањето на дивовселенети станари во Старата касарна во Кочани конечно ќе добие решение.

Такви се најавите од Општина Кочани, од каде веќе биле преземени конкретни активности за иселување на овие лица од објектот и нивно посоодветно сместување. Се планира за нив да се изградат посебни ојекти за домување, а за што веќе била определена и локацијата.

Состојбата со децении е зазгрижувачка, и од социјален и од естетски и од еколошки аспект, поради што се очекува конечно таа да се подобри, а ветувањата се оти на тоа нема долго да се чека.

На отворената панел дискусија, што викендов со градоначалникот ја имаа граѓаните, беше актуелизирано токму и прашањето за Старата касарна, а оптимистичкиот одговор од првиот човек на општинската власт дава надеж дека решението е на повидок.

- Заедно со министерот без ресор и со други претставници од ромската заедница изнајдовме адекватно решение, односно место каде што ќе изградиме 24 куќи, односно тоа ќе бидат 6 блока со по четири куќички, се со цел да ги сместиме овие семејства кои се евидентирани од наша страна како диво населени во тој дел. Значи, локацијата е дефинирана надвор од урбанистичкиот опфат, се решава со локална планска документација, процес што веќе е почнат и е прилично далеку, имаме избрано проектант, односно фирма што ќе го изработува целиот тој потег, урбанистички ќе го решава и се надевам дека  можеби за месец-два, тој дел околу планиорањето, проектирањето ќе го имаме завршено и ќе остане само во делот на реализацијата, рече Николчо Илијев, градоначалник на Општина Кочани.

За да се реализира целот проект до крај, Општината очекува финансиска поддршка од државата. Истовремено од општинскито буиџет се издвоени средства за изработка на техничко-планската докуменатција за објектите што треба да се градат.

Градоначалникот Илијев рече дека Локалната самоуправа е подготвена да помогне и во обезбедувањето на потребаната инфраструктура, односно изградбата на пристапен пат и обезбедувањето вода и канализациски одвод. Сепак, додаде дека дали докрај ќе се реализира зафатот е прашање за централната власт.

- Ние имаме зацртано веќе одредена сума на пари која на еден или друг начин ни е ветена, дали тоа ќе остане до крај така, не можам да кажам, бидејќи во таа работа може да има и нешто политика, а јас не сум политичар и не можам денеска да кажам, меѓутоа цврсто сум убеден дека ќе најдеме решение за овој проблем и ќе ги изградиме овие 24 куќи, односно тие 24 семејства ќе бидат пристојно сместени и еднаш засекогаш ќе го решиме проблемот со касарната, како ишто реков проблем и за населените што живеат таму, меѓутоа проблем и за околните куќи, додаде Илијев.

Иако Старата касарна не нуди ниту основни услови за живеење, повеќе од две децении таму се сместени дваесетина семејства со над стотина жители кои импровизирано се приклучени на електричната мрежа, а за одржување на хигиената имаат само една чешма во дворот. Повеќето од жителите се млади брачни парови со по неколку деца, кои живеат во мизерни и нехумани услови.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code