Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

parking prostor27.06.2018  Учесниците во сообраќајот рационално да го користат паркинг просторот во Кочани, апелираат одговорните на паркинзите во градот. Тоа значи дека оние задржувања по десеттина минути без плаќање со изговор да се заврши некоја работа да станат минато.

- Секој од возачите кога ќе дојде да користи паркинг простор најмалку еден час потребно е да плати десет денари. За тој час нека ги заврши сите работи, а да не се практикува старата праксата кај граѓаните дека ќе се вратат за десет минути а ги нема цел час или онбаа пракса да платат за еден час а да ги нема со часови. Значи бараме рационално и одговорно користење на паркинзите оти има луѓе и од други градови кои што кога дојдат немаат каде да се паркираат, рече Иван Симеонов, контролор на паркинг службата.

Еднаш поставен блокатор за непрописно паркирање не може со врски или со познаници или со јавување на директорот на КЈП „Водовод“ на телефон да биде тргнат од возилото без да се плати 700 денари. Затоа Симеонов апелираше да не го бараат тоа граѓаните оти е залудно.

-Исто така, сакам да апелирам да не фаќаат врски граѓаните со генералниот директор на КЈП „Водовод“ или со мене за да им биде тргнат поставениот блокатор а да не платат 700 денари. Значи такво нешто не постои. Ако веќе е поставен блокатор тогаш мора и да се плати, додава Симеонов.

Инаку, цената на паркирање на патничко моторно возило изнесува десет денари, за паркирање на товарно моторно возило 50 денари и за обележано за таа намена ако се постави приколка се плаќа 30 денари. Симеонов апелираше и за оние кои се паркираат на местото обележано за инвалиди. Секој што ќе се паркира на инвалидно место а не е инвалид на тоа возило му се поставува блокатор. Инвалидите пак кога ќе се паркираат на тие места задолжително да си го означат возилото дека се лица сопственици на возило за инвалидитет и да стават налепница на возилото дека се членови на Здружението на инвалидни лица.

Инаку, додаде Симеонов екипата пред да постави блокатор најпрво проверува дека возачот нема ниту платено, ниту месечна ниту годишна налепница за паркирање, па дури тогаш се поставува блокатор. Инаку, освен со плаќање на рака на луѓето кои се задолжени за тоа, ако го нема вработениот граѓаните може да си платат и со пуштање порака.

Т. Велкова

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 102 гости и нема членови


web counterqr code