Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ratkova skala05.07.2018  Во организација на ПСК ”Осогово” Кочани, а по повод празникот на градот Петровден, викеднов ќе се одржи традиционалниот Петровденски планинарски марш, на кој ќе учествуваат планинарски клубови од земјата и странство, планинари, рекреативци и вљубеници во планината.

За оваа година предвидено е планинарите да се искачат до локалитетот Раткова скала на надморска височина од 1.250 метри, а стартната позиција е од село Пантелеј.

Должината на патеката изнесува 10,5 километри во еден правец, а до локалитетот се стигнува за околу 3 часа. Тежината на патеката е средно лесна и можат да учествуваат сите заинтересирани кои се во добра кондициона подготвеност.

Планинарите од ПСК “Осогово” изминатиов период целосно ја исчистија, трасираа и маркираа патеката со повеќе ознаки. Истата е безбедна за планинарење, а воедно долж патеката попатно има повеќе места за одмор, како и вода за пиење.

Со маршот всушност ќе се промовира оваа планинарска патека, а воедно љубителите на планините ќе можат одблизу да се запознаат со убавнитите што ги нудат Осоговските Планини и живописната природа.

Поѓањето на маршот е в недела во 7ч. од манастирот „Св. Пантелејмон“, а за учесниците е обезбеден традиционален планинарски ручек во манастирскиот комплекс.

Клубот има обезбедено и превоз од Кочани до Пантелеј, а поаѓањето е од плоштадот во Кочани во 6 часот.

Петровденскиот планинарски марш традиционално се организира 11-та година по ред на различни планински патеки на Осоговските Планини.

И. Матеничарски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членови


web counterqr code