Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

detski park12.07.2018  Нови лулашки, тобогани и клацкалки се само дел од реквизитите кои како донација од холандската компанија “Антура” се поставени во реновираниот детски забавен парк кај Паркот на Револуцијата во Кочани.

Како општествено одговорна компанија од “Антура МК“ се погрижија ова детско катче да добие нов, поинаков изглед ,што за најмладите сограѓани се обновува по пет децении.

- Денешниот настан е мало внимание кое што “Антура МК” сака да го изрази кон најмалите жители на оваа општина. Корпоративниот успех на компанијата носи обврски за вложување и подобрување на целокупното општество, а не само остварување на финансиски профит, рече Јохан Хејле, директор на “Антура МК“.

Хејле истакна дека политикатa на “Антура“ се темели на континуирано вклучување на компанијата како активен чинител на општествените случувања во градот. Поради тоа се одлучиле да дадат поддшка во реновирање на детскиот парк, бидејќи најмалите членови на општеството се иднината на секоја земја.

Градоначалникот на Општина Кочани ја искористи приликата јавно да се заблагодари на компанијата за реализацијата на проектите што се во интерес на граѓаните. Воедно упати апел и до останатите компании од општината да дадат свој придонес во различни проекти со кои ќе се подобри квалитетот на животот на граѓаните.

Старите реквизити што до неодамна се користеа во детскиот парк, се реновирани и поставени во паркот кај зградите на поранешен “Атом“.

И. Матеничарски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code