Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

parking plostad kocani18.07.2018  И по четири години од воведувањето на надоместок за паркирање во централното градско подрачје на Кочани, Локалната самоуправа се уште целосно не ја реализирала претходно донесената одлука на Советот на Општината за кои паркинг места ќе се плаќа.

Иако во 2016-та имаше обиди таа комплетно да стапи во сила, советниците од претходниот состав не го одобрија предлогот на тогашниот градоначалник.

Кога во мај 2014 година се воведе наплатата за паркирање, беше речено дека како привремено решение таксата ќе се плаќа само за сообраќајниците од десната страна на Кочанска Река како и на паркинзите кај Трговскиот центар и кај кулата “Треска“. Целосната примена на одлуката беше оставена за подоцнежна фаза, а со неа се предвидува наплатата да се врши и на просторот на плоштадот “Методија Андонов Ченто“, на улицата “Кеј на Револуцијата“ од аптеката “Зегин“ до паркот кај Старата зграда, потоа на паркингот кај Паркот на Револуцијата, паркингот кај Централниот регистар и просторот кај службениот влез на “Македонска пошта“.

На последната седница на Советот, градоначалникот Илијев најави дека Општината се уште размислува како најефикасно и прифатливо за граѓаните да го реши ова прашање.

- Ќе доставиме барање до вас како советници да донесете одлука, да ни помогнете да го заокружиме платеното паркирање во општината, како на плоштадот, така и по целата улица “Кеј на Револуцијата“, тоа е нашето размислување, а секако ќе побараме одобрение од Советот, понатаму наплатата на паркингот да не оди на лице место, туку да се врши преку СМС пораки и преку талони што ќе се продаваат на киосците во централното градско подрачје, рече Николчо Илијев, градоначалник на Општина Кочани.

Во врска со ангажираните лица кои работат какко наплатувачи на таксата за паркирање, Илијев рече дека се размислува на кој начин тие да бидат прераспределени на други работни места.

- Луѓето кои ќе останат, прво бројот на вработени, потребата од толку луѓе ќе се намали, ќе бидат прераспределени, а луѓето кои ќе останат ќе бидат вклучени во контролата, на она дали се почитува или не се почитува, додаде Илијев.

Според Илијев, постапката за проширување на опфатот на платениот паркинг ќе влезе во процедура по завршувањето на летниот период, но повторно потенцираше дека крајната одлука за тоа ќе ја донесе Советот на Општината. Исто така, беше речено дека на седница ќе се разгледува и висината на цената за паркирањето, односно ќе се земат предвид одредени забелешки за намалување или зголемување на надоместокот.

T. Aјтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code