Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vinica-panorama117.07.2018  За поефикасно регулирање на сообраќајот во централното градско подрачје, Општина Виница планира во наредниот период да изгради кружен тек на главната улица, за што веќе е започната постапката за изработка на техничка документација.

Освен тоа, ќе се работин и на планска доументација за изградба на делница од регионалниот патен правец Р334 со што ќе се поврзат неколку маала во населбите од ридско-планинскиот регион.

Градоначалникот на Виница, Ивица Димитров, на свечената седница на Советот потврди дека постапката е во тек, односно се бара фирма што ќе ја изработи документацијата.

- Моментално ни е распишан тендер за техниќка документација за кружен тек за улицата “Маршал Тито“ и локален пат Капетанци - Балинци - Витларе, во должина од 3.900 метри. Средствата се обезбедени од буџетот на Општина Виница во износ од 1 милион и 950 илјади денари. Се надеваме дека барем на тендерот овие средства ќе дојдат на половина,рече Ивица Димитров, градоначалник на Општина Виница.

Решавањето на сообраќајната инфраструктура со кружен тек е наметнат со фактот што се работи за трикрака крстосница на која се спојуваат улиците “Маршал Тито“, “Браќа Миладинови“ и “Моша Пијаде“. Во образложението е нагласено дека во одредени денови од неделата таа претставува тесно сообраќајно грло, поради што се создаваат колони, а неретко доаѓа и до сообраќајни несреќи.

Рокот за пријавување на заинтересираните фирми за изработка на техничката документација за кржниот тек и за локалниот патен правец е до 25 јули.

T. Aјтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 62 гости и нема членови


web counterqr code