Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

slavica humanitaren16.07.2018  Во пријатна атмосфера со музички точки и поезија, во саботата во Етнокуќата во Кочани се одржа хуманиатрен настан за помош на младата сограѓанка Славица Димитрова.

Музичари и поети од Кочани, Кавадарци Кичево и Струмица со своето учество дадоа придонес во реазлација на хуманитарнитот настан што беше организиран за да се прибират финансиски средства за лекувањето на Димитрова.

Младите виолинисти од ОМУ”Ристо Јуруков” од Кочани, Катерина Ајтовска и Бојана Николова изведоа композиции од познати автори на класични дела. Настанот беше збогатен и со рецитал на поети и афористичари од кочанско како и гостите од други градови.Тие со свои авторски поетски беа дел од програмата на овој хуманитарен настан.

Исто така беше поставен и штанд со книги од роднокрајни автори што се продаваа како донација и, а средствата собрани од продажбата ќе бидат наменети за медицинскиот третман .

Настанот беше во организација на младите хуманисти Тоше Илијев и Ана Дедова од Кочани

Славица Димитрова боледува од ретко генетско заболување на очите, а за кое е потребен третман со матички клети на клиника во Русија. Прибирањето на средства продолжува и во следниот период, а хуманите граѓани можат да донираат и на телефонскиот број испишан на екранот, како и на сметката за донации на Уни банка.

И. Матеничарски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 46 гости и нема членови


web counterqr code