Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kosarkari mladi25.07.2018  Македонската селекција за кошаркари до 18 години ги заврши подготовките за настапот на Европското првенство од дивизијата Б, чиј домаќин е нашата државa.

Од 27 јули до 5 август Скопје ќе биде домаќин на најдобрите 20-тина младински репрезентации, а како член на македонскиот репрезентативен состав е и кочанецот Андреј Данилов.

Во изминатите два месеци тој со своите клупски колеги тренираа во Скопје и во Маврово, а имаа два пријателски натпревари со селекцијата на Турција во Истанбул. Освен тоа, на турнир во Скопје одиграа контролни натпревари и со младинските репрезентативци на Бугарија, Австрија и Романија при што забележаа три победи и го осовоија првото место.

Како завршница на подготвките за Европското првенство, минатата недела македонската младинска репрезентација одигра два напревари во Софија против своите бугарски врсници, при што и во двата настапа извојува победи.

Натпреварите од претстојното Европско првенство во Скопје ќе се играат во СРЦ „Кале“, во двете сали на СЦ „Јане Сандански“ како и во вип арената на СЦ „Борис Трајковски“.

Вклучувањето на Данилов во државната младинска репрезентацијата е големо признаие за неговиот квалитет, а тој и досега ги бранеше репрезентативните бои, при што пред две години учествуваше на Европското првенство во Бугарија за кошаркари до 16 години.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 40 гости и нема членови


web counterqr code