Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vinica studija otpadni26.07.2018  Општина Виница обезбеди 150 илјади швајцарски франци за изработка на физибилити студија за управување со отпадните води.

Средствата се обезбедени од Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ), а студијата треба да ги испита можностите за приклучување на постоечкиот колекторски систем за отпадни води од Виница конпречистителната станица во кочанското село Мојанци.

На работната средба што градоначалникот на Виница, Ивица Димитров и директорот на ЈКП “Солидарност“, Игорчо Христов ја имаа со претставници од СДЦ и од консултантската фирма “Хидроенерџи проект“, беше образложена идејата за проектот и начинот на кој ќе се работи на физибилити студијата.

На состанокот беше речено дека колекторскиот систем во Виница е граден во периодот 1982-1984 година и освен објектите во градот, на него се поврзани и селата Градец, Лески, Истибања и Јакимово. Според сегашните законски одредби тој не ги задоволува минималните еколошки стандарди за управување со фекалните и отпадните води.

Идејата е наместо да се гради посебна станица за нивно прочистување, виничкиот колектор да се приклучи на станицата за прочистување што општина Кочани веќе ја гради со швајцарска финансиска помош, со што ќе се заштедат значителни финансиски средства,.

Пречистителната станица за отпадни води кај селото Мојанци е со проектиран капацитет за 65 илјади жители, што се вклопува во предложениот проект на виничката локална самоуправа.

За потребите на физибилити студијата за поврзување на колекторскиот систем, веќе започнаа и истражувањето и анализите на терен, а нацрт-финалниот извештај треба да биде готов до средината на ноември.

Во моментот отпадните води од општина Виница и од околните населени места се испуштаат во водите на реките Брегалница и Осојница.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 47 гости и нема членови


web counterqr code