Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

asfaltiranje Vinica14.08.2018  Во општина Виница во тек е изградбата на 12 улици за кои Локалната самоуправа од сопствениот буџет издвои околу 11,7 милиони денари.

Еден од приоритетите на општинската власт е реконструкција на асфалтниот слој на улицата “Илинденска“ која е дел од главниот влез во градот, како и на неколку други сообраќајници во централното градско подрачје.

Во изминатите неколку денови заврши асфалтирањето на улиците „4-та Македонска бригада“ и „Јане Сандански“, а веќе се работи на комплетирање на придружната инфраструктура, по што ќе се постави нов асфалтен слој на уште четири улици во градот.

На дел од улиците што се дел од програмата за реконструкција претходно се отстранувааат бехатон плочките што се поставени на местата каде што коловозот е оштетен, по што се врши гребење на стариот асфалтен слој. Со инвестицијата ќе се изградат улици со вкупна должина од околу 1.600 метри, а ќе се санираат и оштетувањата на коловозот на неколку други сообраќајници.

Заедно со изградбата на улиците во Виница, во тек се подготвителните работи за асфалтирање на сообраќајници во селата Лески, Блатец, Јакимово, Трстија и Градец со вкупна должина од околу 1.200 метри.

Според договорот што општината го има склучено со изведувачот на работите, комплетирањето на сите улици треба да заврши до средината на септември.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 56 гости и нема членови


web counterqr code