Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

stara kasarna109.08.2018  Општина Кочани ја започна постапката за изработка на локална урбанистичко-планска документација со намена за домување во индивидуални станбени објекти, по чија изградба ќе бидат дислоцирани дваесетината семејства кои нелегално се вселени во објектот на Старата касарна.

Од локалната сапмоуправа информираат дека се работи на нов потег што е надвор од Генералниот урбанистички план.

Парцелата со површина од 2,96 хектари, земјиште во сопственост на Република Македонија, се наоѓа на северниот дел на Кочани, источно од Фабриката за вода. Во планскиот опфат се планирани најмалку 20 градежни парцели.

За обезбедувањето соодветни услови за сместување на стотината жители на Старата касарна се разговараше и при престојот во Кочанина министерот без ресор Аксел Ахмедовски. Притоа е изнесен заеднички заклучок дека и за централната и за локалната власт решавањето на ова прашање има приоритет.

Во неоадамненото официјално излагање пред јавноста по повод празникoт на градот, градоначалникот Илијев рече дека на проблемот со нелегалното вселување во Старата касарна му се дава посебно внимание и за него сеподготвува долгорочно решение. Притоа, во соработка со Владата, односно со министерот без ресор задолжен за ромски прашања, се настојува за брзо и координирано дејствување.

Откако ќе биде изработена техничката односно проектната документација, ќе биде поднесена апликацијата за финансирање на овој проект преку Стратегијата за ромски прашања, од каде се очекува финансиска поддршка за негова конечна реализација,

Според градоначалникот Илијев, спречувањето на дивото вселување во Старата касарна и на узурпацијата на градежното земјиште се дел од главните прашања за локалната самоуправа на Кочани во делот спроведувањето на владеењето на правото.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 31 гости и нема членови


web counterqr code