Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vodovod tabla vlez10.08.2018  Комуналците од “Водвод“ планираат да набават машина за сечење асфалт, како и т.н. вибрирачка жаба за набивање на тампонот при санирање на оштетување на улците и при изградба на водоводна и канализациска мрежа.

За оваа намена е планирано да се издовојат близу 430 илјади денари, со што ќе се реши еднa долгогодишна пречка, особено при интервенциите за крпење на ударните дупки и слични интервенции.

Јавниот повик за тендерската постапка е веќе објавeн и рокот за пријавуивање на заинтересираните добавувачи е до 16 август.

Според техничката специфијкација , се бара машината за сечечње на асфалтот да има можност да прави пресек со длабочина од околу 20 сантиметри, додека вибро жабата треба да има оперативна тежина од над 80 килограми. Притоа од добавувачот се бара да обезбеди гарантен период од 1 година, а додека пoстгарантниот период за обезбедени резервни делови и сервис треба да изнесува минумум 7 години.

Освeн тоа, КЈП “Водовод“ ќе издвoи уште околу 300 илјади денари за набавка на нови мотoрни пили и косачки, и уште толкава сума за резервни делови за нив и за оние со кои веќе располага.

Дополнително, со оваа набавка се планира да се купат и две потопни пумпи за фонтани, како и рачна батериска дупчалка и електричен циркулар. Станува збор за обновување на дел од стандардната опрема за извршување на работните задачи на вработените во претпријатието.

Рокот на тенедерската постапка за оваа набавка е до 13 август, а се очекува испораката да биде за 10 дена по изборот на фирмата добавувач и склучувањето договор со неа.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 79 гости и нема членови


web counterqr code