Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

crtanje zid gradinka08.08.2018  Десетина волонтери изминативе два дена го разубавуваат просторот во дворот на клонот 1 во детската градинка ”Павлина Велјанова” во Кочани.

Проектот е во организација на волонтерката од мировниот корпус, Тамара Меклауд, која по сопствена иницијатива заедно со група млади уметници насликаа ралични мотиви на ѕидовите што го оградуваат дворот на градинката.

- Во изминативе два дена, во градинката “Павлина Велјанова” клон 1 се организираше цртање со техниката мурал на ѕидовите во дворот на градинката. Овој настан го организирам јас , а учество земаа волонтери и дел од дечињата од овој клон.Целта е да се разубави просторот во дворот на градинката за да им биде пријатно на сите, рече Тамара Меклауд, волонтер во Мировниот корпус.

Уметници користејќи ја техниката мурал му дадоа нова свежина на дворот, што претставува забавно катче каде дечињата од градинката поминуваат одреден дел од денот.

Волонтерите уметници кои се вклучени во оваа иницијатива се задоволни и среќни што со својот придонес ќе остават креативни дела што ќе му дадат нова свежина на просторот за идните генерации.

- Ние волонтерите сме собрани денес за да го разубавиме просторот во дворот на градинката “Павлина Велјанова” во Кочани и да им направиме поубаво место за престој на децата сместени во градинката.

Волонтерите најавија дека и во иднина тие стојат на располагање да се вклучат и да помогнат во други активности што се од корист за заедницата.

И. Матеничарски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code