Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

teatarska pretstava solun grad na duhovi21.08.2018  Напорите за заживување на локацијата на Споменикот на слободата со организирање културни и други настани добија уште една позитивна потврда и оправдување со изведбата на претставата “Солун, град на духови“.

Многу публика, одлична атмосфера, амбиент што е созададен за театарски случувања, едноставно како сè да беше предодредено за вистинско културно доживување.

Седуммината млади актери кои учествуваат во претставата, во текот на двочасовната изведба одушевија со едноставноста, искреноста и оригиналноста во пренесувањето на прилично напорниот и комплициран театарски текст.

- Мора да седнете, да ја прочитате историјата на Солун за да ви биде отприлика вистински јасно што се случува. Во овој текст има многу дати, многу имиња што навистина се тешки да се научат. Сепак, со многу проба, со многу вежби мораш на памет да ги научиш, бидејќи тоа не е емоција и не е некој разговетен текст што можеш да го научиш од самоинтерпретирање. Мораш да седнеш и да го научиш. Мене ми е мислам вторпат како играм дома и вчера не можев да спијам, цела ноќ не спиев, денеска бев тотално изгубена од многу трема, ова се луѓе со кои сум учела школо, ова се учителки, мои наставнички, мои професорки, роднини кои никогаш не ме гледале на сцена. Прво, се секирав дали ќе има публика, дали ќе дојдат, ама на крај беше многу добро, сега сум многу олеснета, и ми е супер, и многу сакам пак да играм тука, и баш би сакала да направам претстава токму на Споменикот на слободата, рече Наталија Теодосиева, актер во претставата.

Во текстот се прави пресек на дел од богата историја на Солун, како град на мултикултурни, мултирелигиски и мултиетнички различности, од неговите почетоци до средината на 20 век. Без разлика што носи порака од минатото, со своите универзални пораки тој е актуелен и денес.

Токму Споменикот на слободата ги воодушеви и другите актери во претставата, кои сметаат дека тоа е вистинско место за слични културни случувања во Кочани.

- Специфично, ама исто така како да е за нас направено местово, многу ми се допадна. Акустиката многу легна, се слушаше, ние се трудевме да бидеме за нијанса погласни од обично. За првпат имавме толку многу публика, не знам, супер беше, многу е убаво местово и мислам дека треба да продолжи во овој правец, да се ангажираат луѓе тука, да настапуваат во било какви сврхи, рече Стефан Вујисиќ, актер во претставата.

Театарската претстава „Солун, град на духови“ е работена по текст на Русомир Богдановски, инспирирана од истоимената книга на Марк Мазовер, а во режија на Слободан Унковски.

Т. Ајтовски

 

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 729 гости и нема членови


web counterqr code