Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

odgovor gradonacalnik pres vmro24.08.2018  Почитуван претседател на општинскиот партиски огранок,

Како професор во средно училиште, кој во слободното време ги облекува партиските бои да го брани неодамна срушениот режим, звучите дрско и безобразно кога се обидувате да оправдувате политики кои уште не зацелиле од длабоките рани нанеодговорното и недомќинско работење на претходниците.

Оние, кои без јавни набавки или во фингирани по нивна мерка, собираа кајмак за нив, а им фрлаа корки на граѓаните, кои пак сега им требаат. Тие, а и Вие со нив, цели 9 години брутално ја празневте општинската каса, не почитувајќи ни закон ни ред.

Откажувањето на јавниот градски превоз се случи по нашето силно спротивставување  и неприфаќање на енормно високите цени за училишниот превоз, кај истиот превозник кој го реализираше и јавниот градски превоз.

Како поранешен директор на училиште, кој директно беше вклучен во организирањето на училишниот превоз а воедно сте потписник на договорот, одговорете им на граѓаните, каде е разликата од цените за превоз кој, на пример, на релацијата Кочани – Грдовци – Кочани, чинеше 89 денари? Патниците пак, знаат дека билет купен на автобуската станица, по пазарна цена, на истата оваа релација чини 40 денари. Објаснете им зошто релацијата Кочани – Тркање – Кочани чинела 81 денар? Разјаснете им го ова, да знаат граѓаните како сте ги пљачкосувале. Така, само за една учебна година – над 10 милиони денари губеа училиштата поради Вашата неспособност и немање чувство на одговорност. Целосниот список на цени по кои се вршел превоз на учениците, со истиот превозник кој го вршел и јавниот градски превоз, е доставен на увид на јавноста.

Ако имавте Вие личен интерес и го толериравте грабежот на граѓаните преку плаќање ненормални цени за превоз на учениците, ние цврсто стоиме во заштита на институциите – и бараме реални цени на пазарна основа.

За разлика од Вас, ние не сме подготвени да работиме еднострано и под уцени на превозникот. Јавниот градски превоз, договорен во четири очи – беше поништен по налог на ревизорот.

Субвенциониран превоз ќе има, откако ќе заврши постапката, согласно законските прописи. Во тек е третиот повик за градски превоз, на кој може да се пријави секој оператор што врши транспорт на патници. Граѓаните се уредно информирани за тоа.

Зборувате за затрупани проблеми! Да долгот од 80 милиони денари на основниот буџет е дел од тој проблем кој ние го решивме. Дивите таксисти кои се резултат на Вашето управување е проблем кој го решаваме. Да не зборуваме за дивоградбите, и уште многу кои ги наследивме од Вас.

За крај, граѓаните точно знаат кој и за што е способен и што работи. Вие, докажавте дека  сте способни да го урнисате системот кој со години се градеше. Всушност, самиот факт што како професор во слободното време се облекувате во партиски бои, ни покажува каков искривен систем на вредности ни оставивте. 

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 103 гости и нема членови


web counterqr code