Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

gradski prevoz12330.08.2018  Локалната самоуправа на Кочани планира да потроши над 800 илјади денари со кои ќе го субвенционира функционирањето на јавниот градски превоз во наредниот едногодишен период.

Јавниот оглас за избор на превозник е објавен по трет пат, откако досегашниот транспортер се откажа од обезбедување на услугата, а претходните два огласи беа неуспешни.

Советот на општина Кочани веќе даде согласност субвенционирањето од буџетот да изнесува 50 отсто од цената на билетот, односно на секои 10 денари што ќе ги плати патникот, на превозникот да му се доплаќа уште толку.

На последната седница на Советот, градоначалникот Илијев истакна дека функционирањето на градскиот превоз било условувано со бесплатниот превоз на учениците, поради што биле правени извесни опструкции и уцени.

- Во оваа прилика сакам да ви кажам дека ова беше наметнато од страна на превозникот и како јавна и јасна уцена кон мене, дека јас треба да го прифатам она што тие го наметнуваат, во спротивно нема да има градски превоз. Не, почитувани советници, субвенциониран градски превоз ќе има. Ние ја правевме двапати постапката и сега ќе ја направиме трет пат и ќе го мотивираме оној кој е лиценциран, регистриран за превоз на патници и се надевам дека овој трет пат ќе успееме. И доколку не успееме нема да се обесхрабриме, ние ќе продолжиме по патот што го имаме зацртано и дека основниот интерес парите рационално да ги трошиме и дека  во оваа прилика можам да ви соопштам оти разликата е во тоа што во претходниот период кога се правеле јавните набавки не е поставен услов. И затоа веројатно имало некој изговор дека не може да биде раскинат договорот, рече Николчо Илијев, градоначалник на Општина Кочани.

Со јавниот повик за избор на нов транспортер, што трае до 20 септември, определено е дека јавниот градски превоз ќе се одвива на линиите од селото Оризари преку населбите Усова Чешма и Бавчалук, спојот на улицата „Бел камен“ со „Страшо Ербапче“ до Лесна индустрија и обратно.

Продолжувањето на функцијата на јавниот превоз се спроведува во согласност со одредбите во Законот за локална самоуправа според кој општините се надлежни за уредување и организирање на јавниот локален транспорт на патници.

Законска обврска за организирање јавен превоз имаат општините со повеќе од 100 илјади жители, но Општина Кочани од пред пет години самоинцијативно го започна давањето на услугата.

T. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членови


web counterqr code