Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

cupino trail 201804.09.2018  Во неделата во Виница за прв пат се оддржа планинската трка Чупино Трејл 2018 на падините на Плачковица.

Виничани беа домаќини на настан што се реализираше, на патеки со должина од 13 и 30 километрии. Натпреварувачите беа распоредени во неколку категории во машка и женска конкуренција како и ветерани над 50 години.

На Првата патека со наслов Бумбарска трејл во должина од 13 километри во во машка конкуренција најдобар беше Димитар Михаилов Миоски кој ја помина за 1 час и 13 минути, а десетина секунди зад него се најде Михаил Крстов. Во женска конкуренција најдобар реултат постигна Антонија Брезовска од 1 час и 30 минути. 

Во категоријата на ветерани најиздржливи беа Мирослав Арџиќ и Златко Жоглев, а третото место му припадна на Кирил Велковски.  Кај жените пак Валентина Узуновска го освои првото место одкако ја истрча патеката за 2 часа.

Потешка задача имаа натпреварувачите на патека Чупино трјел со должина од 30 километри. Во машка конкуренција најдобар резултат покажа Александар Спасов од Бугарија кој ја помина патеката за 3 часа и 48 минути.

Во женска конкуренција најдобар скор покажа Сања Најдовска која ја истрча патеката за 5 часа и 39 минути,додека во категоријата ветерани пак Сашко Јосифовски се закити со првото место.

На трката учествувааа околу 130 натпреварувачи од земјава и странство, а на најдобрите од Градоначалникот Ивица Димитров е им врачи вредносни ваучери.

Воедно органозиаторите беа задоволни од учеството на натпреварувачите со надеж дека во иднина оваа трка ќе прерасне во традиција.

Чупино трејл 2018 беше во организација на Running Squad, со поддршка на Општината и Ротари клубот Кочани-Виница, а се оддржа во рамки на манифестацијата “74 години слободна Виница“.

И. Матеничарски

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 90 гости и нема членови


web counterqr code