Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

saem tekstil germanija05.09.2018  Пет македонски текстилни компании учествуваат на меѓународниот саем за облека што од 4 до 6 септември се одржува во германскиoт град Минхен.

Меѓу учесниците е и кочанската конфекција “Метас“, како единствен претставник од нашиот град, која се претставува со својата производна програма на кошули.

Учеството на македонските компании на саемот е со поддршка од Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, и тоа е одлична можност тие да ги претстават сопствените инвестициски потенцијали на европскиот и поширокиот меѓународен пазар.

Покрај конфекцијата “Метас“, на саемот учествуваат и штипските конфекции “Албатрос“ и “Астибо Фешн груп“, како и компаните “Еуросолид“ и “Кули“.

Дополнителна можност за меѓународна презентација македонскиот текстил има и и на саемот за материјали и модни додатоци, што исто така се одржува во Минхен. Покрај тоа, нашите учесници ќе можат да се запознаат со новите услуги, производствените методи и комплетните решенија во производството на текстил и облека.

На саемот во Минхен учествуваат над 200 компании од тектилната и модната индустрија со производи и производствени услуги што се однесуваат на “кат мејк трим“ решенија, висок квалитет на производство и целосен пакет на услуги.

Освен поддршката од Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, нашите текстилни компании поддршка имаат и од Швајцарската програма за поддршка на извозот - СИПО и од Текстилниот кластер на Република Македонија.

Т. Ајтовски

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code