Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

izborna komisija21.09.2018  Општинската изборна комисија во Кочани во целост e подготвена за референдумското изјаснување.

Оттаму ги потсeтуваат граѓаните дека според календарот на активности, привршува рокот за пријавување на болните и изнемоштените лица кои сакаат да го искористат своето граѓанско, односно гласачко право во домашни услови. Крајниот рок е до сабота до 24 часот, за што од ОИК најавија дека до овој термин ќе има дежурство.

Притоа за пријавување е неопходна потребната лекарска документација од лекар специјалист, но и соодветен документ од Центарот за социјални работи за оние лица кои користат туѓа нега.

Од Подрачната единица на ДИК во Кочани пак, ги известуваат граѓаните дека има промена во локациите на три гласачки места. Избирачите кои своето избирачко право го остваруваат на избирачките места бр.0837 и 0837/1, што во изминатите изборни циклуси се наоѓаа во населбата Калиманова Глава, за претстојниот референдум ќе гласаат на истите места, но тие ќе бидат лоцирани во СОУ „Љупчо Сантов“ .

Согласно Изборниот законик, кој предвидува за едно избирачко место да има најмалку 10 запишани граѓани со право на глас, има промени и за избирачкото место бр. 0894 во село Речани. Таму досега гласаа жителите од Речани и Вранинци и има запишано само 8 гласачи, па сега тие гласањето ќе можат да го реализираат на ИМ бр.0895 во селото Костин Дол.

Во општина Чешиново-Облешево гласање ќе се спроведе на вкупно 13 избирачки места, со тоа што промена има само во ИМ бр.0880 во село Бурилчево. Имено, истото е преместено во училишната зграда во село Кучичино.

Во општина Зрновци гласање ќе се спроведе на вкупно 4 избирачки места и во оваа општина нема промена на објектите за гласање.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 56 гости и нема членови


web counterqr code