Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

trotoar ljupco santov04.12.2018  Околу 37 илјади евра е сумата што Локалната самоуправа на Кочани ги инвестира за изградба на тротоари на повеќе локации во градот. 

Средствата се обезбедени од буџетот на Општината, а се наменети со Програмата за уредување на градежното земјиште за 2018 година, за што согласност даде и општинскиот Совет.

Притоа, на најголем дел од тротоарите ќе се поставуваат павер елементи, а останатите ќе се бетонираат.

Според техничката спецификација во тендерската постапка што се спроведе пред околу два месеца, новоизградените тротоари ќе добијат бехатон плочки на површина од 2.200 метри квадратни. На местата каде што е потребно ќе се вградат нови улични и градинарски рабници, а висински ќе се прилагодуваат и постојните канализациски и телефонски шахти.

Од Секторот за уредување на градежното земјиште на Општина Кочани информираа дека механизацијата на градежното претпријатие „Карпош“ од Скопје е ангажирана на комплетирање на пешачкиот простор на улицата „Љупчо Сантов“. Паралелно се работи и на изградба на тротоар на улицата „АСНОМ“, спроти новиот станбен комплекс во месноста Касарски круг. Со оглед што на овие сообраќајници со децении имаше минимална или воопшто недостасуваше јавно-прометна површина за пешаците, главна цел е да се обезбеди полесно и побезбедно движење на граѓаните, заради што е планирано да се постави и заштитна ограда.

Со Програмата за уредување на тротоари, во наредниот период ќе се работи и на докомлетирање со пешачка површина на улицата „Охридска“, на потегот од повеќенаменското игралиште кон север, како и на дел од улицата „Роза Петрова“.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 152 гости и нема членови


web counterqr code