Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

tribina zgrizuvacki semejstva24.12.2018  Во Дневниот центар за деца со посебни потреби во Кочани кој работи во склоп на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи се одржа тибина со цел запознавање и информирање на граѓаните со формата на згрижување на деца без родители и родиделска грижа и други лица во социјален ризик во згрижувачки семејства.

Во Кочани и општините што ги покрива Центарот засега се згрижени 14 деца во згрижувачки семејства а има потреба од поголем број заинтересирани лица кои сакаат да згрижат дете. Затоа, преку ваквите трибини се подига и свеста кај граѓаните за згрижување дете од социјален ризик.

-Денес имавме одличен повод да ја продолжиме кампањата „На секое дете му е потребно семејство“. Тоа е кампања за деца кои се без родителска грижа која што ја води Министерството за труд и социјална политика со поддршка на УНИЦЕФ . Ние како Меѓуопштински Центар за социјални работи сме дел од таа кампања и одржуваме трибини. Денеска се одржа во Кочани, а за утре имаме планирано трибини во Зрновци и Чешиново – Облешево со цел да ги запознаеме потенцијалните згрижувачи со можностите што ги нуди кампањата, истакна Кирил Ковачев, директор на Центар за социјални работи - Кочани.

Инаку, Ротари клубот Кочани-Виница како резултат на одличната соработка со Центарот додели пакетчиња на децата што се во згрижувачки семејства како и на оние од Дневниот центар за деца со посебни потреби и со тоа им ја честиташе Новата Година.

Во знак на благодарност за одличната соработка, директорот на Центарот за социјални работи Ковачев додели благодарници на Ротари клубот како и на медиумите во Кочани.

Инаку во Дневниот центар за деца со потребни потреби засега има 5 деца со интенција оваа бројка да порасне на 12 лица со цел да се задоволи капацитетот на центарот, додаде Ковачев.

Т. Велкова

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 108 гости и нема членови


web counterqr code