Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

medicisnki sestri zdruzenie17.01.2019  Здружението на медицински сестри, акушерки и стоматолошки сестри на Македонија бара да се донесе законско решение со кое конечно нивната професија ќе биде заштитена и тие ќе можат да ги остваруваат своите права.

На средбата што раководството на Здружението ја имаше со своите членки од Кочани беше речено дека медицинските сестри се соочуваат со анонимност на својата професија во здравствените институции, иако се школуваат и завршуваат втор и трет циклус на студии, а колективните договори не ги препознаваат според стручност и не се вклучени во систематизацијата на установите каде што работат. 

-Решивме да се обединиме и ние, како предводник на унијата со уште пет други здруженија, успеавме за само една година нашиот глас да биде слушнат од раководните структури, особено во ситуација кога немаме претставник кој може да биде вклучен во креирањето на здравствената политика. Во работни групи ги разгледуваме сите предлози за донесување законско решение за нашата професија, за да помогнеме да се почитуваат правата, но и обврските што ги имаме. Сега се соочуваме со состојба во која сестрите со завршено високо образование од оние со средно се разликуваат само според висината на платите, додека нема категоризација според интервенциите што ги извршуваат, па дури не се знае каде сестринските интервенции завршуваат во однос на лекарските, истакна Гордана Бешлиовска, претседател на Здружението на медицински сестри, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“.

Здружението бара во Законот за здравствена заштита да се направат измени и дополнувања за сестрите од концесионерското и од приватното здравство, бидејќи не постои рамка на договори врз основа на кои сестрите го засноваат работниот однос во здравствените установи, а често се случува да останат и без работа како технолошки вишок, по затворање на ординации или по пензионирањето на лекарите.

Во меѓувреме завршено е првото читање на законските измени, па Здружението „За нас“ очекува вметнаување на членот според кој сестрите од концесионерското и приватното здравство кои останале без работа, ќе бидат вратени во јавниот здравствен сектор од каде претходно биле пренасочени. Оптимстичките проценки се дека до крајот на годината ќе биде донесен и закон за медицинските сестри.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 96 гости и нема членови


web counterqr code