Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

gubrivo Kocani07.04.2020  Комуналното претпријатие „Вододовод“ од Кочани во пречистителната станица за отпадни води ги произведе првите количини органско ѓубриво, добиено со мешање со филтрираните и наталожени цврсти материи и оризовата слама.

 

 

Дневно се произведуваат по околу 20 кубни метри компост, од кои околу две третини отпаѓаат на сламата. Во моментот трае тест периодот во кој се испитува хемискиот состав и количините на хранливи состојки во ѓубривото, по што тоа ќе може да се применува на земјоделските површини.

 -Компостирањето се изведува во две фази, од кои едната е интензивна и трае две недели, а втората е прогресивна и за неа се потребни околу 45 дена. Во процесот се користат посебни полимери за згуснување на отпадните материии, по што во посебна комора се загреваат и сушат на температура од 37 степени и се добива природен метан. Дневно се добиваат околу седум кубни метри отпадна мил, кои се мешаат со петнаесетина метри кубни оризова слама и по ферментирањето се добива хранлива супстанца што може да се користи во земјоделството, истакна Андреј Киров, директор на КЈП „Водовод“. 

Според важечките законски прописи комуналното јавно претпријатие не може да го продава ѓубривото, па во оваа фаза тоа бесплатно ќе им биде распределено на земјоделците кои помогнале во прибирањето на потребните количини оризова слама. 

Производството на органско ѓубриво во „Водовод“ е дел од проектот за изградба и функционирање на пречистителната станица за отпадни води, што финансиски го помогна Владата на Швајцарија. Како компонента на проектот е зачувувањето на животната средина и спречување на палењето сламата и остатоците по жетвата на оризот во кочанскиот регион.

 T. Aјтовски

 

Сподели

©2020 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 121 гости и нема членови


web counterqr code