Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

stojka antova10.09.2020 Во изминатите денови членовите на ПСК „Осогово“ реализираа неколку активности, што се дел од годишната програма за работа. Најпрвин, во пресрет на двата празника, 7 Септември - Денот на ослободувањето на Кочани и 8 Септември - Денот на независноста на Македонија, кочанските планинари учествуваа на три различни планинарски акции.

 

  

 

Во саботата на 5 септември се искачија на врвовите Китка на 1903 мнв и Царев врв - 2085 мнв, како поддржувачи на предизвикот 12 врвови“ што го организира ПСК „Трансферзалец“ од Скопје.

 

На 6 септември екипа на ПСК „Осогово“ учествуваше на традиционалното искачување на највисокиот врв во Македонија - Кораб на 2764 мнв. Истиот ден се одржа и планираната тура до Раткова Скала на 1250 мнв, заедно со членовите на ПСК „Кожув“ од Гевгелија. 

Активностите на планинарите продолжуваат и викендов. За в недела се најавува искачување на највисокиот врв на Баба Планина - Пелистер, на 2601 метар. Притоа ќе се пешачи по стандардната патека, откај ловечката куќа.

Освен тоа, како посебно постигнување е што кочанскиот планинарски клуб го доби и првиот женски планински водич во Источна Макеоднија. На обука за жени планинарски водичи што ја организираше македонската планинарска федерација, а што се одржа на Пелистер од 3 до 7 септември, учествуваше и нашата кандидатка Стојка Антова. Таа успешно го помина тестот и обуката, и се стекна со сертификат за планински водич од категоријата А1 - планинарење по лесни патеки во летни услови.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2020 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 21 гости и нема членови


web counterqr code