Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

IMG 0889.MOV snapshot 00.04 2021.03.05 20.28.23 05.03.2021  Она што некогаш беше гордост на Кочани и целиот овој регион веќе не постои. Монополскиот објект е разрушен и ќе остане споменик и сеќавање на едни убави времиња.

 

Уште на самиот влез во кругот на поранешниот „Југотутун“, може да се забележи запуштеноста, како знак дека подолг период овде нема никакви активности. Освен на оние кои влегуваат со намера да си земат нешто што не им припаѓа.

 

 

Таблата на која пишува дека ова е откупен центар за тутун на „Струмица табак“, стои како потсетување за неуспешниот премин на поранешниот општествен капитал во приватен. На портирницата нема никој, а внатре инвентарот заедно со прозорците и вратата се целосно уништени.

 

Слично е и со службените возила што останале во кругот на Монополот. Скоро сите делови што можеле да се извадат се однесени.  

Во објектите во кои со децении се откупуваше и складираше тутунот, забележливи се интервенции на човечка рака, но во негативна конотација. Лимениот кров одамна е украден, па сега откупниот пункт зјае кон небото, исполнет со отпадоци од стаклена волна. Ниту печките што служеа за сушење на тутунот не поминале подобро. Целосно се оштетени, а крадците почнале да ги вадат вредните делови, па и металот од нив.

Расфрлани се парчиња изолација низ сите простории. На удар се нашле и дрвените рафтови на сите три катови на кои се редел и сушел тутун. Стаклата на прозорците одамна се искршени, а вратите ги нема или на лицата кои влегуваат со лоша намера им служат како носила за изнесување на дрвените греди од внатрешноста.

На кровот веќе се искршени повеќе ќерамиди, па тој протекува. Прашање на време е кога носечките греди и дрвениот под ќе изгнијат и ќе се срушат во внатрешноста.

Ниту управната зграда не е во подобра ситуација. На сите страни има расфрлани документи, книги, фотографии, евиденција за предаден тутун. Посебна приказна е електричната, водоводната и инсталацијата за парно греење. Целосно е откорната, а на места каде поминувале каблите и цевките сега има само канали во ѕидовите.

Тажно е да се гледа како објектите што се граделе со децении, во кои се испреплетувала маката на тутунопроизводителите, и што претставувале еден од столбовите на кочанското стопанство, сега се беспомошни.

Очигледно, судбината на објектот на некогашен „Атом“, поранешен „Автотранспорт“, го снајде и „Југотутун“ од Кочани. Ако наскоро нешто не се преземе да се заштитат овие објекти, од нив ќе останат само ѕидини.

Т. Ајтовски

 

©2021 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

 

 

 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 11 гости и нема членови


web counterqr code