Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

konfekcii

07.06.2013  Тежок период му претстои на текстилното  производство во целиот источен регион од државата. Намалените нарачки од западноевропските купувачи ги влошуваат состојбите кај сите производители кои најавуваат дури и отпуштање на дел од вработените.

Со оглед дека 99 отсто од текстилните фирми кај нас работат на лон-принцип, доаѓа до опаѓање на акумулацијата и заработката, заради што сопствениците се принудени да го скратуваат трошокот за плати, односно да го намалуваат бројот на работниците.

- Од моите контакти  со продавачите на репроматеријал  кои се присутни во Македонија, нивните изјави се дека имаат некаде од 20-25% намалување на продажбата на репроматеријали, конец, копче, физелин и така натаму, што на некој начин тоа го потврдува. Бројката на вработени се менува, затоа што веќе се започнати отпуштања, а најавите на нашите колеги дека во следниот период е дека во однос на тоа ќе дојде до зголемување, рече Венцислав Филипов, член на управениот одобор на текстилен  кластер.

Филипов вели дека работодавачите не се во ситуација да ги отпуштаат вработените по своја волја. Напротив, повеќето од нив ги димензионирале своите капацитети  за проширување со нови линии и дополнитени вработувања. Сепак, условите на терен диктираат нешто сосема друго.

- Работата кај нас се селеше од Рoманија и Бугарија, кои влегоа во Европската унија и кои станаа скапи. Со сегашната економска ситуација овие производители повторно се враќаат назад и се конкурентни кон нас. Тие ја имаат предноста што ние ја немаме , предноста на ЕУ што немаат царина, имаат побрз проток на стоики и се пофлексибилни, вели Филипов.

Близу половината од вкупниот број вработени во Општина Кочани, ангажирани во текстилното производство се соочуваат со заканите од губење на работното место. Иако за сега тоа во практика не се случило, сепак, претпријатијата директно го чувствуваат влијанието на опаѓањето на нарачките од странство, па се во исчекување што ќе се случи во периодот што претстои, велат од текстилниот кластер.

Т. Ајтовски

Сподели

konfekcii2konfekcii3

 

 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 36 гости и нема членови


web counterqr code