X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

osteoporoza427.09.2013 Предавањето се однесуваше на превенција, дијагноза и навремено откривање на остеопорозата и е во соработка со Македонското здружение за остеопороза. Целта на предавањата е подигање на јавната свест и информираност на граѓаните и зборување за потребата од заеднички и организиран пристап во борбата со остеопорозата и спречување на скршениците како последица на оваа болест.

-Целта на предавањето беше повеќе да се превенира остеопорозата. Важно е навремено да ја спречиме да се разбудиме пред таа да не разбуди нас. Современиот седечки начин на живот, нередовната и неправилна исхрана всушност го зголемуваат бројот на лица кои страдаат од оваа тивка, но опасна болест, истакна д-р Љупчо Ѓоргиев, специјалист – ортопед.

Од страна на пензионерите имаше голема заинтересираност кои ја наполнија салата за да се едуцираат за оваа болест. Преку предавањата се промовира здравиот начин на живот, поголемата физиќка активност и се зголеми информираноста кај граѓаните за поголема грижа за коските со цел спречување на скршениците и појава на болеста.

Т. Велкова

Сподели

osteoporozaosteoporoza2osteoporoza3osteoporoza5 

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 82 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click