Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Den-na-Ucitelot04.10.2013 Учениците да имаат современо едуциран учител, прилагоден на современите услови на настава кој е креативен во работата е целта на одбележување на денот на учителот 5 октомври. По повод „Денот на учителот“ ОУ „Св. Кирил и Методиј“ распиша ликовен и литературен конкурс на тема „Мојот учител“. Право на учество имаа сите ученици од училиштето. Наградите на најуспешните творци им беа доделени на свечената активност во училиштето по повод одбележување на денот.

-Нашето училиште му дава поголемо значење на Светскиот ден на учителот затоа што ние сме образовна институција во која што носител е токму учителот. По тој повод нашето училиште објави ликовен и литературен конкурс на кој учениците твореа, пишуваа песни, сликаа цртежи на тема „Мојот учител“. Од мое име на сите наставници им го честитам денот и им посакувам плодна и успешна работа со учениците , рече Весна Зашева, директор на ОУ „Св. Кирил и Методиј“.

Жири комисијата имаше тешка задача да ги избере најдобрите меѓу најдобрите. Наградени се 7 ликовни и 6 литературни творби. За ликовни творби наградени се учениците Мони Манчовска, Меѓи Ѓоргиева, Ана Алексова, Кире Стојанов, Љупка Коцева, Кети Зашева, Јована Зашева. Од литературните за најдобри беа избрани творбите на Александар Ѕмбов, Дарио Павлов, Иван Анастасов, Славица Томова, Елена Крстева, Љупка Коцева.

На активноста во училиштето им беа доделени дипломи на наградените ученици и се пееја песни за учителите. Инаку, централното одбележување на Денот на учителот што го организира Општина Кочани е закажано за 10 октомври, на Летната сцена во Центарот за култура „Бели мугри“ кога ќе се организира и свечениот прием на првачињата во Детската организација.

Т. Велкова

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

 

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Den-na-Ucitelot-1Den-na-Ucitelot-2Den-na-Ucitelot-3Den-na-Ucitelot-4Den-na-Ucitelot-5Den-na-Ucitelot-6

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 104 гости и нема членови


web counterqr code