Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Nedela-na-Deteto07.10.2013 Преку игри и песни децата од ДГ „Павлина Велјанова“ се вклучија во одбележување на „Светската недела на детето“. Во рамките на овој настан се одржаа активности во клон еден и три каде за уметничко - програмскиот дел се погрижија воспитувачките и децата од средните и големите групи.

-Покрај редовните активности што ги реализираме во текот на целата година од денеска започнуваме со одбележување на „Неделата на детето“. Децата од втора мала група работат колаж , од средната група изработуваат креации со пластелин и големата група реализира работилница на тема „Оживување на овошјето и зеленчукот“. Игравме и игрички и рецитиравме стихови за детството на тој начин децата го научија значењето на „Неделата на детето“, истакна Јасмина Златкова, воспитувач во голема група.

Во клон три се играа игри од областа на физичко воспитување. Децата беа активни и разиграно ја одбележаа неделата.

Со активностите за одбележување на неделата на детето вработените во градинките покажуваат дека посилни се кога се заедно, па и радоста тогаш е уште поголема. Неделата на детето е значајна манифестација за сите деца затоа што тоа се денови кога се споменуваат правата на децата кои треба да се почитуваат во текот на целата година. Сите деца имаат право да живеат во демократско и хумано општество, во кое постојат услови младите во сите возрасти добро да се подготват за предизвиците и промените со кои ќе се судрат во утрешнината, беше кажано на манифестацијата.

Манифестацијата продолжува наредните денови, во вторник активности ќе имаат децата од клон 2 кои ќе бидат од областа на математиката, а во среда своите вештини во ликовната уметност ќе ги покажат децата од клон 4.

Т. Велкова

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

|700|525|0{/youtube}

Nedela-na-Deteto-1Nedela-na-Deteto-2Nedela-na-Deteto-3Nedela-na-Deteto-9

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code