Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sovet-opozicija18.10.2013  Кочанските опозициони советници ја напуштија десеттата седница на општинскиот Совет, со образложение дека така протестираат против апсењето на нивниот колега и претседател на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Со тоа ја поддржаа партиската препорака за бојкот на седниците и им се придружија на своите колеги од Куманово, Штип, Велес и други општини каде исто така отсуствуваа советниците од коалицијата “Сојуз за иднината“.

Одлуката за напуштање на седницата уште на самиот почеток ја соопшти координаторот на советничката група Ѓорѓи Алексов.

- Во знак на солидарност поради притворањето на претседавачот на Советот на Општина Центар ние ќе ја напуштиме работата на денешната седница на Советот и нема да дозволиме Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со институционално насилство и понатаму да врши политички терор врз неговите неистомисленици, рече Ѓорѓи Алексов, член на Советот на Општина Кочани.

Од советничкото мнозинство реагираа на ваквата одлука на опозицијата затоа што била побарана процедурална забелешка, а говорницата се искористила за други цели.

- Не знам зошто колегите од СДСМ доаѓаат на седница кога треба да се земе дневница, а потоа не учествуваат во работата. Значи, ако не требало да доаѓаат, не требаше да дојдат, а вака само да се јават, да се регистрираат за да земат паушал, надоместок, не е во ред од колегите советници, рече Спиро Ѓоргиев, член на Советот на Општина Кочани.

Со  идентичен став излезе и претседателот на Советот, Иван Иванов.

- Мое мислење е дека вака се врши притисок врз независната судска  власт. Мислам дека ако колегите не сакаа да присуствуваат на седницата не требаше воопшто ни да доаѓаат, но тие се се појавија само за земање на надоместок, рече Иван Иванов, претсдеател на Советот на Општина Кочани.

Со  одговор на ваквото мислење на советниците од ВМРО-ДПМНЕ, веднаш по завршувањето на седницата, излегоа  од опозициската советничка група.

- Ние имаме генерален став да ја напуштиме седницата и тој став ќе биде применет на територијата на цела Македонија. Што се однесува до власта, секогаш кога сме присутни на седниците ние сме тие кои навистина учествуваме во работата со предлози, сугестии и дискусии, а сведоци сме дека и на денешната седница, без наше присуство таа заврши за помалку од 20 минути. Значи, тие се оние кои никогаш не учествуваат во работата на седниците, туку како неми посматрачи гласаат за секоја точка од дневниот ред, рече Ѓорѓи Алексов, член на Советот на Општина Кочани.

На десеттата седница на Советот за разгледување се најдоа 12 точки, за кои немаше ниту една дискусија и сите беа едногласно усвоени. Претседателот Иванов практично се најде во улога на читач на содржината од дневниот ред, а седницата заедно со советничките прашања заврши за дваесетина минути.

Т. Ајтовски

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 48 гости и нема членови


web counterqr code