Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Izlozba-Star-Veles24.10.2013 Најстарата фотографија датира од 1869 година па се до 60 те години на 20 век. Низ стотината фотографии изложени во установата проследен е развојот на градот прикажан низ призмата на историјата, етнологијата, архитектурата и други аспекти.

Автори на изложбата се Павлина Василева и Марин Клифов, виши кустоси историчари во Локалната установа Народен Музеј на град Велес.

Тие една година работеле на собирање на фотографиите за истите да бидат пред очите на јавноста, некои и за прв пат по многу години.

-Како што може да се види од фотографиите Велес е доста изменет посебно централното градско подрачје. Од овие куќи што можат да се видат во центарот на градот сега има останато само една или две. Од староградската архитектура друго се е ново и изградени се многу други објекти. За мене најинспиративна и централен симбол на градот е градскиот часовник. Истиот е од 16 век и најпрво претставувало турска посматрачница, а покасно станува градски часовник и симбол на градот, рече Марин Клифов, автор на изложбата, виш кустос во Народен музеј Велес.

-Преку сликите јасно се гледа убавината на стариот град и ме радува што овие фотографии кои се наоѓаат во Музејот на Велес не остануваат само во фиоките туку се прикажуваат пред јавноста. Изложбата е можност старите да се потсетат, а младите да го видат стариот Велес, рече Павлина Василева, автор на изложбата, виш кустос во Народен музеј Велес.

Изложбата е во рамките на соработката на Народниот музеј и кочанската библиотека. За отворена ја прогласи директорката на библиотеката Данута Ананиева, а пред присутните осврт даде библиотекарот Вера Атанасова.

Фотографиите  во установата ќе бидат изложени во наредните две недели и достапни за кочанската јавност. Откако изложбата во Велес постигнала рекордна посетеност, за неа интерес покажале и граѓаните од останатите градови низ државата, затоа после Кочани ќе биде претставена и низ другите македонски градови.

Т. Велкова

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Izlozba-Star-Veles-1

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code