Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

titovisti28.10.2013  Членови на здружението на граѓани “Јосип Броз Тито“ викендот повторно беа активни. Отпатуваа за Белград за да присуствуваат на погребот на Титовата сопруга Јованка Броз. Таму им се придружија на петте илјади поклоненици кои исто така дојдоа да оддадат почест на некогашната прва дама на заедничката југословенска држава.

Присуството на делегацијата од Кочани не останало незабележано и од големиот број новинарски екипи кои дојдоа од повеќе соседни земји за да го забележат моментот што станува дел од историјата.

Членовите на кочанското здружение рекоа дека присуството во Белград за нив претставувало посебна чест.

- Како што секоја година на 4 мај одиме на поклонение на гробот на другарот Тито, сега наша чест беше да отидеме во Белград на гробот на другарката Јованка и да се поклониме во чест на се она што заедно со Тито ни го овозможија, за да живееме пристоен живот. Од Кочани отидовме седум луѓе, таму имаше и членови од политичката партија “Титови леви сили“ од Скопје, а за други од Македонија не знам дали имаше, рече Ѓорѓи Николов, член на здружението “Јосип Броз Тито“ - Кочани.

Престојот во Белград бил искористен и за контакти со слични здруженија од поранешните југословенски републики, при што се договорени и натамошните заеднички активности.

- Ние, горе-долу се знаеме сите од поранешна Југославија, имаше претставници од здруженијата со кои контактираме, од Словенија, Хрватска Босна и Херцеговина, Црна Гора. Наша наредна цел е сега за 29 ноември да отидеме во Јајце, на одбележувањето на 70-годишнината од одржувањето на второто заседание на АВНОЈ, додаде Николов.

Николов вели дека веќе се планира календарот на активности на Здружението за наредната година. И покрај скромните финансиски средства што ги обезбедуваат од сопствените буџети, очекува тие целосно да се исполнат.

Т. Ајтовски

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

  |700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 68 гости и нема членови


web counterqr code