Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pregledi04.11.2013 Пациентите посетуваат матичен лекар и кога е непотребно. На тој начин се стеснува просторот на матичниот лекар да му посвети внимание и да му пружи квалитетно лекување на пациентот на кој навистина му е потребна лекарска помош. Ако прегледот кај матичен се наплаќа, тогаш никој нема без потреба да доаѓа на преглед, велат приватните лекари кои за ова преговараат со Фондот за здравствено осигурување.

-Со цел да се намалат непотребните посети кај матичните лекари бидејќи нашите анализи покажуваат дека тие се присутни во голема мера , приватните лекари бараат да се воведе партиципација кај матичен лекар. Не значи дека тоа ќе биде голема сума , но сметаме дека со воведување на партиципација во голема меар ќе се намалат непотребните посети и со тоа да им се овозможи на матичните лекари повеќе време да посветат на пациентите и да се пружи поквалитетна заштита, рече д-р Игор Тодосиев, координатор на Здружение на приватни лекари во Кочани.

Лекарите бараат и покачување на партиципацијата за евентуално примање на ампуларна терапија.

-Постои услови да побараме и да има промени во плаќање за аплицирање на ампуларната терапија, односно да се зголеми сумата ако се аплицира, додаде д-р Тодосиев.

Дополнителното барање на матичните кое координаторот Тодосиев го посочи се однесува на зголемување на капитациониот бод на лекарите по пациент, кој сега изнесува 50 денари за секој прегледан пациент.

Ова е став на целото Здружение приватни лекари на ниво на Македонија на чело со претседателка д-р Лилјана Чолакова. Дали ќе бидат прифатени нивните барања од страна на Фондот ќе се види во новите договори кои досега беа во времетраење од една, а од сега ќе важат пет години.

Т. Велкова

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

pregledi-1pregledi-3 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 77 гости и нема членови


web counterqr code