Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

orizna niva214.06.2013 На терен се пуштени препарати за заштита од плевели, кои не се дозволени за употреба во Европската унија.

Се продаваат под рака по поефтини цени, а се со сомнително потекло. Но, освен што ефектот изостанува, можат да предизвикаат и штети, предупредуваат познавачите.

- Воглавно ги увезуваат возачи од Турција, но и граѓани кои дури специјално патуваат со таа намера, затоа што тие препарати таму се наоѓаат многу евтино и се во мали количини. Со една патничка торба може да се пренесат 10 или 15 килограми, вели Гоце Стојановски, агроном.

Голем дел од производителите биле измамени од цената на препаратите, која е неколкукратно пониска отколку оние кои се наоѓаат во продажба во земјоделските аптеки.

-Земјоделците треба да го земат предвид фактот дека  е голем ризикот од повторно препрскување или пак може да успеат во третирањето на плевелот, но препаратот  да влијае фитотоксично на оризовата култура, посочува Стојановски.

Што се однесува до употребата на препаратите, според земјоделците, важна е и активноста на терен на земјоделската инспекција.

Г. Лалов

Сподели

orizna niva1

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 45 гости и нема членови


web counterqr code