Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

rabotilnica-usaid18.11.2013  Втората работилница од проектот за граѓанско општество на УСАИД, чиј организатор беше коалицијата “Сите за правично судење“, се одржа во Кочани.

Се работи за активност во која се вклучени пет градови во државата како дел од имплементирањето на грант проектот “Младите и полицијата – кои се нашите права?“.

Целта на работилниците е младите да се запознаат со Законот за малолетничка правда, со Законот за полиција, Законот против прекршување на јавниот ред и мир, односно да научат нешто повеќе за нивните права во односите со полицијата.

 - Младите најмногу се интересираа во однос на прашањето за полициското постапување, на пример кога ќе бидат запрени, начинот на легитимирање, односно кои се нивните права токму во тие постапки. Од досега одржаните две работилници можам да кажам дека тие многу малку ги знаат своите права, па поради таа цел ги организираме овие работилници, рече Фросина Дониновска, проектен координатор во коалицијата “Сите за правично  судење“.

Во  коалициајата “Сите за правично судење“ членуваат вкупно 18 граѓански организации од државата меѓу кои е и кочанското Здружение на студенти на Правниот факултет “Павел Шатев“. Тоа беше доамаќин и еден од соорганизаторите на работилницата.

- Излобиравме, како еден од членовите на коалицијата, работилници да се одржуваат и во Кочани. Оваа година славиме 10 години од постоењето на коалицијата, значи јубилејна е, а работилницата што се одржа денеска е дел од тој јубилеј. Свеченоста по повод јубилејот ќе се одржи на 6 декември во Кочани со една работилница на која ќе ги поканиме правобранителот, обвинителот, судии, адвокати, значи на едно повисоко ниво, и на интерактивен начин ќе поразговараме за досегашното имплементирање на европските резолуции и декларации, рече Благој Ристов, претседател на Здружението “Павел Шатев“.

На работилницата во Кочани присуствуваа средношколци од СОУ “Гошо Викентиев“, односно со членови на младинската органзиација “Авангарда“ со која Здружението “Павел Шатев“ има одлична соработка.

Т. Ајтовски

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code