Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

izlozba-kratovo22.11.2013 На колонијата која се одржува во Кратово по јубилеен 20 пат учество зедоа и ликовните уметници од Кочани Љупка Коцева и Ангела Ајтовска. Сликаа стара архитектура од градот Кратово. Предадоа две уметнички дела од кои за едното дело Љупка Коцева го освои третото место.

-Јас прв пат учествувам на колонијата и многу сум задоволна затоа што го освоив третото место. Ако ме поканат ќе учествувам и догодина на колонијата. Работевме со акрилни бои и со молив. Сликавме стара архитектура на Кратово, рече Љупка Коцева, учесник во колонијата.

Детската ликовната колонија „Лазар Софијанов“ од Кратово е со меѓународен карактер.

Годинава имаше 22 ца учесници од повеќе градови од Македонија, а твореа и уметници од Србија.

За колонијата чија тема годинава беше сликање дела со мотиви од Кратово и автентичниот изглед на градот е доста посетена и за неа има голем интерес , вели директорот на Домот на културата во Кратово Живко Крстевски .

-Тие работеа од 17 до 22 јуни, изработија околу 41 цртеж од кои 28 се изложени во ЦК „Бели Мугри“ во Кочани. Темата е староградска архитектура на Кратово која опфаќа стари куќи и мостови. Уметниците творат на разни локации низ Кратово и можам да кажам дека учесниците се доста прифатени од луѓето и посетеноста на колонијата е голема, истакна Живко Крстевски, директор на Домот на културата „Лазар Софијанов“ - Кратово .

Планот за наредните колонии е да се прошири соработката и на другите држави. Освен од Србија да учествуваат и уметници од Бугарија и Хрватска. Изложбата ќе им на биде на располагање на Кочанци во наредните две недели.

Т. Велкова

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

izlozba-kratovo-1izlozba-kratovo-2izlozba-kratovo-4 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 95 гости и нема членови


web counterqr code