Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pasosi29.11.2013 Во Кочани полицијата апси фалсификатори на евра и на бугарски документи како дел од големата полициска акција наречена „Студент“. Кривични пријави се поднесени против еден бугарски и пет македонски државјани.

Организираната група се занимавала со изработка на лажни бугарски пасоши и лични карти кои подоцна ги продавала на лица кои ги купувале по висока цена за да заминат во земјите од Европската унија, а осомничените за услугата наплаќале најмалку по 200 евра.

Групата набавувала и фалсификувани евра од Бугарија, што подоцна ги пуштала во промет во повеќе градови во Македонија.

Според неофицијални информации досега се уапсени три лица, од кои две во Кочани, а уште две се во бегство.

Кривични пријава ќе има против еден бугарски и пет македонски државјани на возраст од 24 до 58 години поради основано сомнение дека сториле кривични дела „злосторничко здружување“, ,,фалсификување на пари“ и „фалсификување исправа“. 

Во соработка со бугарската полиција во текот на годинава беше спроведена заедничка меѓународна истрага за сузбивање на криминална група која дејствувала подолг временски период на подрачјето на Македонија и Бугарија и вршела набавка и пуштање во оптек на фалсификувани евра, како и изготвување и продажба на фалсификувани исправи, бугарски лични карти и возачки дозволи, како и фалсификувани македонски уверенија.

Г.Лалов

Сподели

©2013  Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 117 гости и нема членови


web counterqr code