Почетна http://kanal8.mk/index.php/mk/ Sun, 25 Mar 2018 07:07:06 +0200 Joomla! - Open Source Content Management mk-mk info@kanal8.mk (www.kanal8.mk) Пречистителната станица за отпадни води кај Мојанци изградена околу 40 отсто http://kanal8.mk/index.php/mk/5177-precistitelna-stanica-mojanci http://kanal8.mk/index.php/mk/5177-precistitelna-stanica-mojanci precistitelna stanica mojanci23.03.2018  Нема поголеми проблеми во изведбата на градежните работи на пречистителната станица за отпадни води кај Мојанци. Планот за изведба се почитува, а веќе се наѕираат контурите на објектот што ќе биде еден од првите од таков вид во регионот.

Оценките на претставниците од швајцарската консултантска куќа „Ернст Баслер и Партнер“, која го следи реализирањето на целата инвестиција, се дека најверојатно пречистителната станица ќе биде завршена во планираниот рок.

Потоа ќе следуваат почетни тестирања на нејзината функционалност и ќе биде предадена во употреба.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Fri, 23 Mar 2018 19:59:49 +0100
Одложен натпреварот “Осогово“ - “Брегалница“, ЖФК “Кочани“ гостува во Дојран http://kanal8.mk/index.php/mk/5175-fudbal-odlozen http://kanal8.mk/index.php/mk/5175-fudbal-odlozen stadion sneg23.03.2018  По двонеделна пауза, викендов продолжуваат натпреварите во Првата фудбалска лига во женска конкуренција. Ќе се игра редовното 13. коло во кое ЖФК “Кочани“ ќе патува во Дојран на средба со тимот на “СЦ Истатов“.

Натпреварот за кочанскиот прволигаш воопшто нема да биде лесен со оглед што домаќинките сезонава играат добро и во моментот се на четвртото место на табелата. Од друга страна пак, нашиот тим во претходното коло како домаќин доживеа тежок пораз од струмичка “Тиверија“, поради што средбата во Дојран има голема важност за извлекување од дното на табелата.

Тоа значи дека и евентуачлното освојување на само еден бод ќе придонесе да се одржи чекорот пред директните конкуренти “Речица“ и “Тетово“.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Fri, 23 Mar 2018 19:39:09 +0100
Футсал екипата на ОУ “Раде Кратовче“ најдобра на првиот турнир од Државната училишна лига http://kanal8.mk/index.php/mk/5176-rade-kratovce-futsal http://kanal8.mk/index.php/mk/5176-rade-kratovce-futsal ou rade kratovce futsal23.03.2018  Младите фудбалери од ОУ “Раде Кратовче“ ги совладаа своите противници во рамки на државна училишна лига во футсал.

На турнирот што се одржа во спортската сала во населбата Оризари се натпреваруваа екипите од 8. и 9. одделение од четири училишта од Кочани, Виница, Неготино и Тетово.

Нашите претставници беа подобри од своите врсници од училиштето “Гоце Делчев“ од Виница, при што победија со минимала разлика од 7:6. Постигнатиот резултат е потврда за добрата игра што ја прикажаа двете екипи кои беа изедначени според квалитетот и во текот на целата средба имаше неизвесност кој ќе биде победник. Сепак, на крајот домаќините беа поснаодливи и со еден гол повеќе во противничката мрежа заслужено се радуваа на победата.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Fri, 23 Mar 2018 19:51:45 +0100
КЈП “Водовод“ ја одбележа 50-годишнината од основањето http://kanal8.mk/index.php/mk/5172-vodovod-50-godisnina-od-osnovanje http://kanal8.mk/index.php/mk/5172-vodovod-50-godisnina-od-osnovanje vodovod jubilej22.03.2018  Изминаа педесет години од основањето на комуналното претпријатие “Водовод“, јубилеј што го одбележуваат малку вакви институции во Македонија. Постигнувањата во изминатиот период е за почит и пофалба, без разлика на големиот број предизвици и потешкотии со кои се среќавале менаџерскиот тим и вработените.

Ова меѓу другото беше речено на свеченоста по повод одбележувањето на годишнината на претпријатието, а на која присуствуваа голем број гости, амбасадори од држави кои помогнале во реализицијата на проекти, поранешни раководители, вработени и граѓани.

Во своето обраќање пред присутните, директорт Андреј Киров направи кратка ретроспектива на поголемите капитални зафати што се направени во областа на обезбедувањето чиста вода за пиење, за одржувањето на јавната хигиена, уредувањето на јавните површини, одводот на отпадни води и за другите активности што се дел од работењето на кочанските комуналци. ]]> ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 22 Mar 2018 20:36:35 +0100 Амбасадорите на Франција и Швајцарија во посета на Општина Кочани http://kanal8.mk/index.php/mk/5174-ambasadori-poseta-kocani http://kanal8.mk/index.php/mk/5174-ambasadori-poseta-kocani ambasador francija22.03.2018  Соработката на Општина Кочани со Република Франција е цврста и се одвива веќе неколку децении, а за нашите граѓани даде и конкретни придобивки во подобрувањето на условите и квалитеот на живеење.

Ова меѓу другото беше речено за време на работната средба што амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние ја имаше со градоначалникот Николчо Илијев.

Притоа, беше искажана голема благодарност за донацијата со која француските граѓани и нивната Влада помогнаа во изградбата на фабриката за пречистување на водата за пиење, објект што е од капитално значење за Кочани.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 22 Mar 2018 21:47:11 +0100
Во училиштето во Лески се адаптира училница за ран детски развој http://kanal8.mk/index.php/mk/5171-ucilnica-leski http://kanal8.mk/index.php/mk/5171-ucilnica-leski ucilnica leski22.03.2018  Во подрачното училиште во село Лески, Виничко, се адаптира училница за ран детски развој. Таа ќе работи на принципот на градинка, според националната Програма за рано учење и развој.

Финансиската поддршка за реновирање на просторот и за опремување со мебел и дидактички средства е добиена по повик од УНИЦЕФ, а обврска на општина Виница е од својот буџет да обезбеди пари за лицето што ќе работи како едукатор.

Лески е меѓу поголемите населени места во општина Виница кое нема градинка и реализацијата на проектот за ран детски развој ќе биде добредојден за родителите. Градоначалникот Ивица Димитров, истакнува дека според анкетите што ги нправиле службите во Општина Виница, се очекува околу 25 деца да бидат згрижени во објектот.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 22 Mar 2018 20:30:00 +0100
Прес на ФК “Осогово“ пред натпреварот со “Брегалница“, претставена новата веб страница http://kanal8.mk/index.php/mk/5173-pres-osogovo http://kanal8.mk/index.php/mk/5173-pres-osogovo osogovo pres122.03.2018  Претстојниот натпревар на ФК Осогово“ со штипска “Брегалница“ е од голема важност, пред се заради бодовите, но и заради средбата со стариот ривал.

Поради тоа, ги повикуваме гледачите да дојдат на стадионот “Никола Мантов“ и да ни ја дадат поддршката, беше речено на прес-конференцијата на која шефот на стручниот штаб Крсте Крстев зборуваше за подготвеноста на екипата.

- За натпреварот в сабота, што ќе се игра со “Брегалница“ од Штип немаме посебни подготвки, бидејќи ние подготовки направивме месец ипол пред првенството и екипата на ФК “Осогово“ мислам дека е подготвена за сите предизвици, без разлика на името на противникот, без разлика на теренот.]]> ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 22 Mar 2018 21:17:23 +0100 Општина Кочани го објави конкурсот за стипендија за надежен спортист http://kanal8.mk/index.php/mk/5168-stipendija-sportist http://kanal8.mk/index.php/mk/5168-stipendija-sportist sport simboli21.03.2018  Започна да тече рокот за пријавување кандидати - спортисти за добивање стипендија од Општина Кочани, како стимул за постигнување поголеми успеси во спортот и школувањето.

По 3000 денари месечно во текот на половина година ќе добива еден спортист, кој дополнително ќе биде определен, а за што градоначалникот Илијев веќе го распиша конкурсот.

Поддршката што ќе ја добие спортистот-спортска надеж е за остварени спортски резултати и достигнувања во 2017 година.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Wed, 21 Mar 2018 21:14:26 +0100
Започнува проект за поголемо вклучување на децата Роми во образовниот процес http://kanal8.mk/index.php/mk/5169-deca-romi-obrazovanie-proekt http://kanal8.mk/index.php/mk/5169-deca-romi-obrazovanie-proekt avena proekt21.03.2018  Од февруари до септември годинава во Кочани ќе се реализира проектот “Сите заедно на училиште“ што е наменет за децата од ромската популација.

На работната средба со претставниците од институциите и со активистите кои директно ќе бидат вклучени во спроведувањето на активностите беше речено дека се работи за многу важна задача, што треба да ги вклучи децата Роми во образовниот процес.

Носител на проектот е Здружението на Роми “Авена“ од Кочани, во соработка со другите невладини органзииации, училиштата, Локалната самоуправа и други институции што треба да дадат придонес во оставрувањето на поставените цели.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Wed, 21 Mar 2018 21:28:44 +0100
Обновени реквизитите во детските игралишта http://kanal8.mk/index.php/mk/5170-rekviziti-detski-igralista http://kanal8.mk/index.php/mk/5170-rekviziti-detski-igralista detsko igraliste21.03.2018  Локалната самоуправа на Кочани во изминатиот период ги санирала оштетувањата на реквизитите во детските забавни игралишта во општината. Ги има вкупно 20, од кои половината се во градот, а останатите во Оризари и другите населени места.

Лошата состојба што била затекната претставуваше потенцијална опасност за безбедноста на децата, без оглед дали оштетувањата се резултат на вандалско однесување или дотраеност на материјалот.

Градоначалникот Илијев направи увид во санацијата и рече дека токму пред сезоната им е овозможено на најмладите безбедно да ги користат.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Wed, 21 Mar 2018 21:42:23 +0100
Ученици од ОУ „Никола Карев“ - Кочани по трет пат наградени во Италија http://kanal8.mk/index.php/mk/5167-nagrada-nikola-karev http://kanal8.mk/index.php/mk/5167-nagrada-nikola-karev ucenici nikola karev20.03.2018  На 14. Меѓународен поетски фестивал „Замокот на Дуино“ што се одржа во Трст, Италија учениците од ОУ „Никола Карев“ повторно се вратија со награда.

Станува збор за светска манифестација на која што учествуваат училишта и поединци од цел свет. Од Македонија учествуваа само две училишта, едно од Гевгелија и ОУ „Никола Карев“ од Кочани.

Овој успех е за одбележување, дополнително што учениците престојуваа таму и беа гости на манифестацијата во дворецот на Дуино во Трст, кога и лично им беше врачено признанието.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Tue, 20 Mar 2018 20:03:47 +0100
Советот изгласа ребаланс на буџетот заради исплата на тужби од вработени во градинката http://kanal8.mk/index.php/mk/5162-rebalans-tuzbi-gradinka http://kanal8.mk/index.php/mk/5162-rebalans-tuzbi-gradinka sednica sovet15.03.2018  Со преполовен состав работеше Советот на Општина Кочани на редовната осма седница на која за расправа имаше 30 точки.

Уште пред усвојувањето на дневниот ред, членовите на советничката група што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата. Причина беше неприфаќањето на предлогот на советникот Лазо Митев да се дебатира за Законот за јазиците што го усвои Собрането на Република Макеоднија.

По излегувањето на опозициските советници, седницата продолжи според дневниот ред, при што најбурни дискусии имаше околу разгледувањето на завршните сметки на основните и средните училишта, на библиотеката и на детската градинка. Притоа, главна тема за дискусија беше исплатата на тужбените барања од неколку вработени во градинката, поради што од Секторот за финансии образложија дека е потребно да се направи ребаланс на буџетот.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 15 Mar 2018 19:07:32 +0100
МЕД: Осоговијата нуди најповолни услови за развој на планинскиот велосипедизам и планинарењето http://kanal8.mk/index.php/mk/5163-osogovo-planinski-velosipedizam http://kanal8.mk/index.php/mk/5163-osogovo-planinski-velosipedizam forum ponikva16.03.2018  Развојот на туризмот со искористување на природните вредности на Осоговските Планини треба да се насочи кон подобрување на условите за планинарење и за планински велосипедизам. Таквите активности можат да се прават во текот на целата година, односно во сите сезони, а посебно напролет и во текот на есента.

Тоа се дел од резултатите до кои дошле членовите на Македонското еколошко друштво во текот на двегодишното работење на Студијата за развој на туризам базиран на природни вредности на Осоговските Планини.

Завршувањето на студијата беше повод во туристичкито информативен центар на Пониква да се организира форум на кој учествуваа претставници од повеќе невладини здруженија и од локалните самоуправи во регионот, со кои се дискутираше за потребите и недостатоците, а се дефинираа и препораки за иден развој на одржливите форми на туризам во регионот.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 15 Mar 2018 19:53:56 +0100
Почна вакцинацијата на говедата против јазлеста кожа http://kanal8.mk/index.php/mk/5164-vakcina-jazlesta-koza http://kanal8.mk/index.php/mk/5164-vakcina-jazlesta-koza vakcinacija jazlesta koza15.03.2018  Од 15 март стартува вакцинацијата на говедата против јазлеста кожа.

Во Кочани вакцините се пристигнати и се очекува да бидат опфатени околу 1.400 грла, заедно со општината Зрновци. Вакцините се бесплатни и задолжителни.

- Пред започнување на вакцинацијта ветеринарните друштва во коардинација со агенцијата за храна и ветеринарство изготвуваат неделен план за вакцинација која што е задолжителна за сите животни од видот на говеда, без разлика на возраста и полот. Нус појави од вакцинацијата нема, не предизвикува абортуси или пад на млечноста кај кравите, значи без опасна е и сигурна бидејќи досега немаме случај на несакани последици од неа, рече Ѓорѓе Атанасов, ветеринар.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 15 Mar 2018 20:02:05 +0100
Во Кочани предавање за производство на пчелин отров за пчеларите од Истокот http://kanal8.mk/index.php/mk/5165-predavanje-pceli http://kanal8.mk/index.php/mk/5165-predavanje-pceli PCELI15.03.2018  Предавање за начинот и производство на пчелин отров ќе се одржи на 17 март, во 20 часот во Мултикултурниот центар во Кочани.

Предавач ќе биде Сулејман Јакуповиќ, познат пчелар од Босна и Херцеговина кој што долги години се занимава со производство на пчелин отров и може да им го пренесе искуството на пчеларите од Истокот кои што се заинтересирани за производство на овој многу баран пчелин производ.

Од пчеларското здружение „Матица“ ги покануваат сите пчелари да присуствуваат на предавањето и да слушнат нешто повеќе околу производството на овој производ.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 15 Mar 2018 20:09:05 +0100
Даниел Димитровски од ОУ „Малина Попиванова“ меѓу најдобрите на натпреварот по информатика во Скопје http://kanal8.mk/index.php/mk/5166-natprevar-informatika-skopje http://kanal8.mk/index.php/mk/5166-natprevar-informatika-skopje malina natprevar15.03.2018  УченикотДаниел Димитровски на одржаниот натпревар по информатика - информатичко размислување на Факултетот за Информатички науки и компјутерско инжинерство – ФИНКИ - Скопје, во конкуренција на 70 ученици на ниво на Република Македонија од 7 одделение се пласираше за учество на претстојниот државен натпревар по информатика и е единствен ученик од основните училишта од општина Кочани што доби пласман за учество.

Димитровски работи и се подготвуваше под менторство на наставничката по информатика Сања Тодорова.

- Јас оваа година учествував на натпреварот по информатика што се одржа во Скопје. Работев под менторство на мојата наставничка Сања Тодорова и бев меѓу најдобрите од силната конкуренција од 70 натпреварувачи од цела држава и се пласирав за учество на државниот натпревар. Се надевам на успех и на државниот натпревар, рече Даниел Димитровски, ученик во ОУ „Малина Попиванова“.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Thu, 15 Mar 2018 20:16:57 +0100
Прво место за учениците од Кочани на натпреварот по роботика од Адриа лигата во Словенија http://kanal8.mk/index.php/mk/5160-prvo-mesto-slovenija-robotika http://kanal8.mk/index.php/mk/5160-prvo-mesto-slovenija-robotika natprevar robotika slovenija14.03.2018  Први во Србија и први во Словенија. По победата во Белград учениците од кочанските основни и средни училишта учествуваа на натпреваротпороботикана регионалната Адриа лига што на 10 март се одржа во Гросупље, Словенија.

И од таму се вратија со први места. Освоија прво место во категорија - „Основни вредности“, трето место во категорија - „Игра со роботи“ и прва награда му беше доделена на Гордан Анастасов, како најдобар ментор.

- Од Словенија се вративме презадоволни бидејќи го освоивме првото место во категорија „Основни вредности“, трето место во „Игра со роботи“ а јас ја добив престижната награда „Најдобар ментор“ за сезона 2017 – 2018. Се надеваме дека ќе добиеме учество на Европско првенство што ќе се одржи во Унгарија но за тоа уште немаме информација. ]]> ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Wed, 14 Mar 2018 18:01:35 +0100 Во „Водовод“ во процедура е планот за вработување во 2019 година, има минимални промени http://kanal8.mk/index.php/mk/5161-vodovod-plan-vrabotuvanje-2019 http://kanal8.mk/index.php/mk/5161-vodovod-plan-vrabotuvanje-2019 vodovod tabla vlez14.03.2018  Не се планира битна промена на бројот на лицата што би се вработиле во КЈП “Водовод“ во наредната година.

Во тек е процедурата за донесување на планот за вработувања во 2019 година, што според одговорните во претпријатието нема многу да се разликува од веќе усвоениот за оваа година.

На седницата на Kомисијата за финансии и буџет беше речено дека во моментот бројот на вработените е 233 лица, при што се очекува намалување за 7 вработени кои во текот на годината треба да заминат во пензија, а треба да се додадат 56 вработувања што веќе се усвоени со планот за 2018 година.

]]>
ajtovski@gmail.com (administrator) vesti Wed, 14 Mar 2018 18:21:30 +0100