Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

oranje niva17.01.2018  Земјоделските производители кои поднеле барање за добивање субвениции не мора да докажуваат дека ги платиле обврските кон Управата за јавни приходи за да им бидат исплатени парите.

Тоа се дел од новините што се воведуваат со измените на Законот за земјоделство и рурален развој, а чија примена се очекува за оваа година.

Според предложениот текст на законот за корисниците на средствата од субвенции престануваат да важат условите за подмирени обврски по други основи што не се во областа на земјоделството, односно обврски за кои е надлежна Управата за јавни приходи, како и условот за подмирени обврски по основ на склучени договори за користење средства од компензациски фондови од странска помош за кои е надлежно Министерството за земјоделство.

Повеќе...

ale dar metodi17.01.2018  Преполна сала, весели луѓе и многу донирани средства. Вака помина хуманитарна забава за помош на Методи Митев што се одржа во хотел ресторанот „Але-Дар“.

Од влезниците, од хуманите граѓани и од донираниот промет од страна на сопствениците на „Але Дар“ Методи Митев за операцијата во Кина собра уште околу 2.000 евра, за што јавно се заблагодари на сите што беа вклучени во организацијата.

- Сакам да упатам голема благодарност до сите граѓани за дадената поддршка на хуманитарната забава во „Але-Дар“. Од хуманитарната забава собрани се вкупно 123.500 денари и истите се пуштени на сметката.

Повеќе...

zfk sala17.01.2018  Пред стартот на пролетниот дел од првенството во Првата македонска лига, фудбалерките на ЖФК “Кочани“ ги започнаа стандардните подготовки.

Поголемиот дел од екипата редовно доаѓа на тренинзите што се одвиваат секој ден, пристапот кон подоготвките е сериозен, а од стручниот штаб се задоволни од одзивот и начинот на работа.

Тренерот Оливер Јовановски вели дека со наврмениот старт на подготвителните активности, очекува до почетокот на вториот дел од првенството екипата да влезе во форма.

Повеќе...

tppe znak16.01.2018  Мажите и жените ќе имаат еднаква можност за работно ангажирање во противпожарната единица во Кочани. Со тоа ќе бидат почитувани стандардите за родова еднаквост што се вообичаени во европските и други земји.

Градоначалникот Николчо Илијев ја прифати препораката од координаторите за еднакви можности во општинската администрација за спроведување мерки за еднаков третман на жените и мажите при вработување во Територијалната противпожарна единица – Кочани.

Во препораката којашто е изработена под менторство на Кристина Хаџи Василева, во рамките на проектот „Промоција на родово одговорни политики во Југоисточна Европа“ финансиран од UN Women, стои дека со можноста да им се даде приоритет на кандидатките, како лица од незастапениот пол во Територијалната противпожарна единица, ќе се спречи исклучувањето или ограничувањето врз основа на пол и ќе овозможи признавање, остварување или практикување на човековите права и основните слободи врз основа на еднаквост на жените и мажите.

Повеќе...

RU lenin16.01.2018  Во рамките на подготовките за аплицирање по вторниот повик од ИНТЕРРЕГ-ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Бугарија и Република Македонија, градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев остварил средба со градоначалникот на Општина Гоце Делчев, Владимир Москов и заменик-градоначалникот Валери Сарандев.

Во присуство на служби од Центарот за развој на Источниот плански регион било разговарано завпроекти со кои може заеднички да се настапи и да се обезбедат европски средства за реализација на значајни цели од јавен интерес, како и да се црпат искуства од досегашни успешни реализирани партнерства.

Според градоначалникот Илијев, Општина Кочани е подготвена со техничка документација да аплицира за реконструкција на Мултикултурниот центар, проект што предвидува замена на кровната конструкција, енергетски ефикасна фасада, опремување на просторот и греење.

Повеќе...

novi fudbaleri osogovo16.01.2018  Фудбалерите Петар Јаневски, Владимир Жоглев и Христијан Митревски од почетокот на оваа недела се новите имиња што ќе бидат дел од тимот на “Осогово“.

Со тоа раководството на кочанскиот фудбалски клуб започна да реализира дел од најавените задачи во зимскиот преоден рок во првенството на Втората лига за засилување на екипата.

Според информацијата од Управата на клубот, веќе се потпишани договорите за настап на тројцата новајлии, а останува намерата да се задржат и досегашните стандардни првотимци.

Повеќе...

bebe vinica201815.01.2018  Филип Илиев од селото Пеклани е првото новороденче, машка среќа за општина Виница, инаку родено на Клиниката во Штип. Со божји благослов Филип на свет дојде вечерта спроти Бадник во 00,55 часот, со тежина од 2,5 килограми и должина 46 сантиметри.

Родителите Влатко и Нина ја примија општинската награда која им ја врачи градоначалникот Ивица Димитров.

Минатата година за Виница беше женска и наталитетот, според бројките од Службата за вакцинации, се заокружи со околу 150 новороденчиња.

Повеќе...

hotel centar215.01.2018  Депонијата и нелегалниот јавен тоалет што со години се наоѓа во и околу поранешниот хотел “Турист“, односно “Центар“ е една од најзапуштените локации во централното градско подрачје на Кочани.

Повеќето реакции на граѓаните, пишувањата на медиумите, упатените петиции до општинските служби до сега останаа без ефект.

Сместен на само стотина метри од Локалната самоуправа овој објект е одраз на човековата некултура, негрижа и неодговорност. Без логично објаснување е зошто во изминатиот период не се презеде ништо за барем малку да се промени грдата слика што е неизбежна за секој жител на Кочани или за официјален гостин од земјата или странство.

Повеќе...

ponikva ilijev krizevci15.01.2018  Снегот и скијачките терени на Пониква им приредуваат задоволство на осумтемина ученици од збратимената општина Крижевци од Хрватска кои веќе неколку дена се наоѓаат на зимување на Пониква. Сместени се во поранешното дестко одморалиште, со кое сега стопансиува МВР.

Нивниот престој кај нас е во рамки на соработката на двете општини, а викендов ги посети градоначалникот Николчо Илијев, кој рече дека се размислува за унапредување на воспоставените добри односи со општината Крижевци.

- Тоа е една традиција која повеќе години се одржува, моја задача е оваа традиција да ја продолжиме и продлабочиме, на начин на кој двете страни ќе размислуваат како можеме оваа соработка и понатаму да ја зголемуваме.

Повеќе...

Surva kocani15.01.2018  Поради совпаѓањето со празникот на Свети Василиј и самиот ден кога се палат огнови во народот најчесто е познат како Василица, а тоа најповеќе асоцира на обичаите и верувањата поврзани со Новата Година.

Василица се паѓа во периодот на т.н. некрстени денови, период што трае од Божик до Водици.

До сега во Кочани на Василица се палеа само т.н василичарски огнови. Од оваа година традицијата на Василица ја продолжија група млади од Кочани кои што маскирани вечерта спроти празникот изведуваа посебни обичаи, игри и песни односно најпрвин околу заедничкиот оган, а потоа одејќи по куќите низ градот, пеат пригодни песни за што добиваат подароци.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

4°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 75%
Ветер: NW при 13 kmh
Петок2°C/9°C
Сабота1°C/10°C
Недела-2°C/8°C
Понеделник-4°C/4°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 185 гости и нема членови


web counterqr code