Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

orkestar gimanzija15.05.2018  Први на регионално, но и на државно ниво. Мешаниот оркестар составен од ученици од СОУ „Љупчо Сантов“ го освоија првото место на државниот натпревар за хорови и оркестри што се одржа во Валандово.

Во силна конкуренција од најдобрите оркестри од државата, кочанските ученици беа најдобри.

- Во месец април во Кочани се одржа регионалниот натпревар на хорови и оркестри каде што ние го земавме првото место со 99 бодови и обезбедивме пласман за учество на државен натпревар. На државниот натпревар што се одржа во неделата во Валанадово ние го освоивме првото место во категорија мешан оркестар со 97 бодови.

Повеќе...

nido globa tekstile14.05.2018  Фирмата „Нидо глобал текстиле“ од Кочани го прослави својот 5-годишен јубилеј. Пет години упорна работа и труд која што на крајот се исплатува, благодарение на креативните и способни менаџери кои што ја раководат фирмата на најдобар можен начин.

Станува збор за холандска инвестиција за произвдоство на навлаки за мебел, а своето пет годишно постоење го прослави “На дабот“ кај селото Бели каде што присуствуваа сите вработени како и најблиските на менаџерите и нивните соработници.

На свеченоста присуствуваше и сопственикот холанѓанецот Рудолф Ван Еден кој што беше изненаден од целата организација на менаџерите Сања и Кире Ѓорѓиевски кои се потрудиле овој значаен јубилеј да го одбележат на достоен начин. Освен што јавно се заблагодарија едни на други за досегашаната доверба и соработка тие меѓусебно си разменија и подароци.

Повеќе...

poribuvanje gratce11.05.2018  Членовите на спортско риболовното здружение “Кочански рибар“ извршија уште едно порибување на акумулацијата Гратче, при што беа пуштени примероци од крупен крап.

Ова е петта акција за збогатување на рибниот фонд откако Здружението ја презеде концесијата за браната, со што тоа го продолжува своето успешно работење и остварување на законските обврски.

Рибата е набавена од сертифициран рибник и репроцентар од Неготино со кој и досега кочанските рибболовци имаа успешна соработка. Притоа потрошени се околу 70 илјади денари, сопствени средства собрани од членарина, од продажба на риболовни дозволи и од други извори.

Повеќе...

karate medali14.05.2018  Во организација на Карате Клубот „Солидарност“ во Скопје се одржа 18-от Меѓународен карате турнир „Солидарност oпен 2018“.

На турнирот зедоа учество повеќе од 500 каратисти од Македонија, Србија и Црна Гора. Кочанското карате се претстави со 11 каратисти, од кои 5 од КК „Партизан“ и 6 од КК „Кочани“. Три златни и еден сребрен медал освоија каратистите на „Партизан“, а едно сребро и четири бронзи каратистите на „Кочани“.

Златни медали кај КК „Партизан“ освоија:Горги Петров во категорија кадети до 57 килограми, Благоја Тасески – (2005) до 40 килограми, Филип Стојанов (2007) до 40 килограми, а сребрениот го освои Антонија Стојанова (2005) до 49 килограми.

Повеќе...

tiana koncert skopje211.05.2018  Матурски солистички концерт на флејта одржа Тиана Јовиќ од Кочани, ученичка во Државниот музички училишен центар „Илија Николовски Луј“.

Со овој концерт Јовиќ ја завршува четвртата година, односно матурира, а рече дека со музиката ќе продолжи и на факултет.

-Ова е мој четврти солистички концерт но овој пат е матурски. Завршувам во средното училиште „Илија Николовски Луј“. Денес се претставив со 4 композиции од кои првата беше етида, втората балада, третата концерт Девиен и четвртата Шеминад кончертино.

Повеќе...

kuce otroveno210.05.2018  Уште два случаи на затруени кучиња во Кочани овој пат кај паркот во населбата Калиманова глава.

Реакцијата и фотографиите стигнаа до Канал 8 од граѓани кои што секојдневно ги среќавале овие две кучиња околу паркот и за кој велат дека биле мирни и не правеле никаков проблем, сега ги затекнуваат отровени и оставени, токму во простор каде што секојдневно има голема фреквенција на деца кои што ги користат реквизитите и си играат.

Повеќе...

gimnazija futsal10.05.2018  Трето место и пехар освои екипата на СОУ „Љупчо Сантов“ на Државната училишна футсал лига за средни училишта што се одржа во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија.

Девојчињата и нивната менторка Весна Стојановска се вратија задоволни од постигнатиот резултат бидејќи се натпреваруваа во силна конкуреција со фискултурни училишта и играа со веќе изградени спортисти.

-Во оваа прилика би сакала да нагласам дека во футсал го освоивме третото место на државно ниво а се натпреваруваат во лига систем каде што се играат турнири каде што секој игра со секој.

Повеќе...

vikentiev nagradeni ucenici10.05.2018  Учениците од СОУ „Гошо Викентиев“ со голем успех и високи резултати се вратија од државниот натпревар на средните електро, машински и сообраќајни училишта во Македонија чиј домаќин беше Средниот училишен центар „Боро Петрушевски“ од Скопје.

Во силна конкуренција со учество на 23 училишта од Македонија, односно 117 ученици, четворица од нив се вратија со освоена трета награда Душко Манев, Андреј Димитров, Иван Постоловски и Антонио Атанасовски.

Останатите ученици добија пофалници Кристијан Анчов, Тоше Каров, Александар Ѓорѓиев и Елена Ѓорѓиева.

Повеќе...

zbogar opstina kocani109.05.2018  Европската Унија останува посветена во давањето поддршка на локалните заедници во Македoнија за реализирање на нивните проекти што треба да овозможат унапредување на стандардот на граѓаните.

Одбележувањето на 9 Мај - Денот на Европа е важен историски датум за сите граѓани на европскиот контиент и пошироко, за што организирањето свеченост по тој повод е за поздравување.

Ова меѓу другото го исдтакна евроамбасадорот Самуел Жбогар при неговиот престој во Кочани, при што во Локалната самоуправа имаше и работна средба со градоначалникот Николчо Илијев.

Повеќе...

den evropa zbogar09.05.2018  Општина Кочани и ЕУ-инфо точката и годинава го одбележаа 9 Мај, Денот на Европската Унија.

Преку традиционални јадења и обележја карактеристични за државата што ја претставуваат, учениците од основните и средните училишта од Кочани ги претставија земјите членки на ЕУ.

Штандовите на сите училишта беа доста креативни и учениците автентично ги претставија државите Холандија, Германија, Чешка, Бугарија, Ирска, Полска и Финска.

Штандовите ги посети и евроамбасадорот во Република Македонија, Самуел Жбогар и градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

21°C

Кочани

Претежно облачно
Влажност на воздухот: 68%
Ветер: SE при 7 kmh
Вторник13°C/26°C
Среда13°C/27°C
Четврток12°C/24°C
Петок14°C/27°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 143 гости и нема членови


web counterqr code